Korkunç infazda AKP’li vekile ‘takipsizlik’ kararı

Şanlıurfa Siverek’te aynı aileden 4 kişinin öldürüldüğü, 6 kişinin yaralandığı katliama ilişkin eski AKP milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşleri ve oğlunun da aralarında bulunduğu 8 kişiye dava açıldı. İddianamede, şüpheliler hakkında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 128’er yıla kadar hapis cezası istendi. ‘Cinayeti azmettirmekle’ suçlanan AKP’li Zülfükar İzol hakkında ise ‘takipsizlik’ kararı verildi. İddianamede, ‘vurulan maktuller yerdeyken şahısların saldırmaya devam ettikleri düşünüldüğünde olayın bir plan dahilinde yapıldığı’ kaydedildi.

Siverek’te 15 Haziran sabahı tam anlamıyla bir katliam yaşanmıştı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, AKP’li eski vekil Zülfikar İzol’un kardeşleri aynı zamanda akrabaları olan 4 kişiyi sabah saatlerinde evlerinden alarak açık alanda silahlarla infaz ediyordu.

Silahlı saldırı sonucu Zozan İzol (42) ve Hakkı İzol (49) çifti ile Meral İzol (42) ve Mustafa Serdar İzol (24) yaşamını yitirirken Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. 6 kişi ise yaralanmıştı.
Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturmasını tamamladı. İddianamede, Zülfükar İzol’un kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol; oğlu Mehmet Fatih İzol ile aynı aileden Mehmet Metin İzol, Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol hakkında, “4 kişiyi tasarlayarak öldürme, 6 kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 83 yıldan 128’er yıla kadar ceza istendi.

‘DEVLETE AİT YERLER’

Şüpheli ve müştekilerin olay tarihinde taş ve sopalarla birbirlerinin genellikle kafa bölgelerine saldırdıkları anlatılan iddianamede, kavganın en yoğun zamanında Servet İzol’un birlikte geldikleri siyah araçtan inerek, elindeki Cihan İzol’a ait olduğu düşünülen M-16 marka silahla maktül Hakkı İzol’a yakın mesafeden hedef gösterip ateş ederek yere düşürdüğü ifade edildi.

Her iki aile arasında, 2003 yılında, kardeşleri Mehmet Ali İzol’un ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle husumetin olduğu belirtilen iddianamede, maktul Hakkı İzol’un bu olay nedeniyle arandığı, Hakkı İzol’un kendisine bırakılan arazilerin dışındaki Cihan İzol’a ait yerlerden de hak talep ettiği, ahır yaptığı kaydedildi.

Serdar İzol ve Metin İzol ailelerinin ise imar barışından bulundukları yerlere ilişkin başvuru yaptıkları, hatta devlete ait diğer yerlerden de kiralama yoluna başvurdukları ifade edilen iddianamede, Cihan İzol ve akrabalarının “Hakkı İzol ve ailelerinin köyden gitmesini istediği” öne sürüldü.

İŞTE SANİYE SANİYE KATLİAM GÖRÜNTÜLERİ

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin