Türkan Elçi’den soruşturma talebi: Yargı bizi şaşırtmalı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında öldürülen insan hakları aktivisti Avukat Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, cinayetle ilgili Londra Üniversitesi tarafından hazırlanan raporu Twitter hesabından paylaşarak, soruşturma açılmasını istedi. Elçi, “Yargı bizi şaşırtmalıdır.” dedi.

Türkan Elçi, Twitter hesabından yaptığı çağrıda, “Varsayalım hukukun uygulanmadığı, adaletin olmadığı konusunda biz yanıldık. Hukuki değere sahip rapora dayanılarak şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmalı, yargı bizi şaşırtmalıdır. Bunu talep etmek en doğal hakkımızdır.” ifadelerini kullandı.

Baro Başkanı: Şüpheli polisler tutuklanmalı

Mevcut Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın da, sosyal medya hesabından polislerin bir an önce sorgulanmasını istedi. Aydın, “Tamamen bilimsel veriler baz alınarak hazırlanan bu rapordan sonra beklentimiz, kuvvetli suç şüphesi altındaki polislerin bir an önce şüpheli sıfatıyla sorgulanarak, tutuklanmalarıdır.” dedi.

Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture’ün (Adli Mimarlık), Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili raporuna göre, olay yerinde bulunan YDG-H mensuplarından ikisi de öldürücü atışı yapmadı.

Rapordaki veriler bir polisi işaret ediyor

Ancak polis memurlarından üçünün Elçi’ye yönelik doğrudan ateş hattı vardı ve eşkali raporda verilen bir tanesi açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memurdu.

Olay sonrasında ifade veren bazı polislerin beyanının aksine raporda, uzak bir mesafeden uzun namlulu bir silahın ateşlendiğine dair herhangi bir işitsel delile ulaşılamadığı da belirtildi.

Dönemin Başbakanı: Biz faili meçhullere izin vermeyiz

Cinayet işlendiği dönemde Bbaşbakan olan Ahmet Davutoğlu, “Bu olay mutlak surette aydınlatılacak, bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz. Hedef sadece Tahir Elçi değil, Türkiye’dir.” demişti.

Birkaç gün sonra yaptığı açıklamada ise Davutoğlu Tahir Elçi cinayetinin sorumluluğunun PKK’ya ait olduğunu söylemişti.

Ancak aradan 3 yılı aşkın zaman geçmesine karşın, davada hâlâ şüpheliler belirlenemedi. Gizlilik kararı olan soruşturmada henüz bir iddianame de bulunmuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin