Son yılların fenomeni Doğu Ekspresi’ne bilet incelemesi

Ankara-Kars arasında sefer yapan ve son yıllarda büyük rağbet gören Doğu Ekspresi biletlerinin satışında ‘kamuya açıklık ilkesi’nin ihlal edildiği şikayeti üzere inceleme başlatıldı.

Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından 30 gün öncesinden satışa sunulan biletlerin ilk saatlerde tükendiğini belirten bazı vatandaşlar, seyahat özgürlüklerinin ihlal edildiği ve bilet satış saatlerinin kamuya açıklanmadığı gerekçesiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.

Biletler gece yarısı kritik saatlerde satışa çıkıyor

Şikayetlerde biletlerin satışa çıkacağı günün bilindiği, ancak biletlerin bazen 23.50 bazen 01.00 gibi geç saatlerde, kimi zaman ise 04.00, 03.20 gibi sabaha karşı satışa sunulduğu ileri sürüldü. Bu yüzden bilet alabilmek için 24 saat bilgisayar başında uyumadan beklemek gerektiği belirtildi.

Başvurularda ‘kamuya açıklık ilkesi’nin ihlal edildiği vurgulanarak TCDD’nin biletlerin satışa sunulacağı günün yanısıra saatleri de şeffaf bir biçimde kamuya açıklaması talep edildi.
Başvurular üzerine Ombudsman tarafından konuyla ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi.

Son dönemin popüler, masalsı yolculuğu

Doğu Ekspresi; Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten, masalsı manzaralar sunan kompartımanlı tren yolculuğuna deniyor. Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri. Sosyal medyanın etkisiyle genç kitle arasında popülerliği ve seyahatin eğlenceli geçmesi, seyahatin tercih edilmesini sağlıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin