Türk yargısının ‘mahrem’ operasyonu bitmiyor: 50 kişi hakkında gözaltı kararı

Türk yargısının, Türk Silahlı Kuvetleri’ne (TSK) yönelik operasyonları devam ediyor. Bu sabah Konya merkezli 28 ilde, 50 kişiye yönelik operasyon düzenlendi, 16 kişi gözaltına alındı. Adreslerinde bulunamayan 34 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Suçlama 2,5 yıldır değişmeyen son derece soyut bir iddiaya dayanıyor: Hizmet Hareketi ile irtibatlı TSK mensuplarına ‘mahrem imamlık’ yapmak.

Fakat, bugüne kadar yürütülen benzer soruşturma ve davalarda ‘Hizmet Hareketi ile irtibat’ ve ‘mahrem imamlık’ iddialarına dair somut belge ve bulgular ortaya konulmuş değil. Bu şekilde hangi suç veya suçların nasıl işlendiği de açıklanmıyor. Bütün bilgiler ‘mahrem’ tutuluyor.

TSK MENSUPLARI İÇİN DELİL OLUŞTURMA ÇABASI MI?

İddiaya göre, bu şekilde gözaltına alınan ve tutuklanan binlerce TSK personeline yönelik ‘suç delili’ oluşturulmaya çılışılıyor.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya dayanak yapılan tek şey, daha önce gözaltına alınan askeri personel ve bu personele ‘mahrem imamlık’ yaptığı tespit edilen kişilerin verdiği ifadeler.

Söz konusu kişilerin, TSK içerisindeki askeri personele ‘molla, genel müdür, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, ümitçi, asistan, gezici doktor, ser doktor, doktor ve şehir dışı talebe mesulü’ pozisyonlarında ‘mahrem imamlık’ yaptıkları öne sürülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin