ALES’te sonuncu oldu, liste başından yüksek lisansa başladı

AKP’nin kadrolaşma ve adam kayırmada yaptığı partizanlığın bir örneği daha ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ALES’te sonuncu olan yeğeni yüksek lisansı ilk sıradan kazandı. Konu soruşturulmasın diye Alanya’daki üniversite puanların gösterildiği listeye mahkeme eliyle erişim yasağı koydurttu. Geçtiğimiz günlerde ise KPSS’yi kazandıkları halde mülakatla elenen binlerce adayın mağduriyeti gündem olmuştu.

ALES’TE SONUNCU; KABULDE LİSTE BAŞI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabasının Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nce yüksek lisansa kabul edilmesi “torpil” tartışmalarını yeniden başlattı. Yüksek lisans için başvuru yapan 49 kişilik listede Çavuşoğlu’nun yeğeninin eşi ALES sonuncusu gözüküyordu. Ancak değerlendirme ve üniversiteye yerleştirmede liste başı yapılarak ikinci sırada yer aldı.

ÜNİVERSİTE SİTEYİ KAPATTI; SONRA MAHKEME ELİYLE YASAK GELDİ

Gelişmeler bununla da bitmedi. Çavuşoğlu’nun yeğeni Şeyda Çavuşoğlu, ALES ve yabancı dil sınavlarında son sıralarda yer almasına rağmen yüksek lisansa kabul edilmesinin ardından üniversite yönetimince çok tartışma yaratacak iki adım daha atıldı. İlk önce üniversitenin internet sitesinde puanlara ve sonuçlara ilişkin duyurulan liste yayından kaldırıldı. Listenin eksisozluk.com’da yayımlanmasının ardından ise üniversite rektörlüğünün talebi üzerine Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getirdi. Üniversite yönetimi ise yüksek lisansa başvuran adayların tepkisine karşı sessizliğini koruyor.

YÜKSEK PUAN ALANLAR ELENDİ, SONUNCU OLAN LİSTEDE YER ALDI

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi tezli yüksek lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazananlar listesinde, programa başvuranlar arasında yapılan değerlendirmede sondan ikinci sırada yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabası Şeyda Çavuşoğlu da yer aldı. Enstitü yaptığı değerlendirmede yüksek puan alan adayları eleyip, ALES’te sonuncu, genel değerlendirmede sondan ikinci olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabası Şeyda Çavuşoğlu’nu yüksek lisansa kabul etti.

LİSTE KALDIRILDI

Cumhuriyet’in haberine göre, özel bir üniversitenin psikoloji bölümünden mezun olan Çavuşoğlu’nun yeğeni Şeyda Çavuşoğlu, ALES ve yabancı dil sınavlarında son sıralarda yer almasına rağmen yüksek lisansa kabul edilmesinin ardından, diğer adaylar rahatsız oldu ve tepki gösterdi. Tepkilere yanıt vermek yerine üniversite sonuçlara ilişkin hazırlanan listeyi üniversitenin internet sitesinden kaldırmayı tercih etti. Ancak aynı liste, yüksek lisanslara ilişkin duyuruları yayımlayan bir başka internet sitesinde yer almayı sürdürdü.

REKTÖRLÜK ERİŞİM ENGELİ GETİRDİ

Liste bu kez eksisozluk.com’da yayımlandı. Çavuşoğlu’nun, toplamda 45 puanla 5 kişilik asil listede olduğu programın yedek listesinde ise 51-54 puan toplayabilen adaylar bulunuyor. 58-60 arası puan toplayan çok sayıda aday ise, kendisine yedek listede dahi yer bulamadı. Listenin sitede yayımlanmasının ardından üniversite rektörlüğü bu kez mahkemeye başvurdu. Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getirdi. Yasak kararına yine aynı sitede “torpil kanıtlandı” denilerek tepki gösterildi.

BAKAN NİKÂH ŞAHİDİYDİ

Tüm adaylar arasında, ALES’te sonuncu olan ve yabancı dil sınavından da 100 üzerinden 22.5 alabilen Çavuşoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeğeni, işadamı Ahmet Çavuşoğlu’nun oğlu Okan Çavuşoğlu ile evli. Babası Şeref Oktay da AKP ilçe yönetiminde yer almış. Şahitliklerini Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı çiftin nikahını da, AKP’li Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel kıymıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin