Trump’tan BM’deki Kudüs oylaması öncesi tehdit: İyi izliyoruz, karşı oy kullanları kaydedeceğiz!

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na getirilecek tasarıya lehte oy kullanan ülkelere finansal desteği kesme tehdidinde bulundu. Trump, “Yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar alıyorlar bizden, sonra da bize karşı oy kullanıyorlar. Oylamayı iyi izliyoruz, kaydedeceğiz.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını reddeden karar tasarısına destek verecek ülkeleri, yardımı kesmekle tehdit etti. Trump “Yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar para alıyorlar, daha sonra bize karşı oy kullanıyorlar. Bu oyları izliyoruz. Bırakın bize karşı oy kullansınlar. Paramız bize kalır. Umrumuzda değil” dedi.

Trump’ın Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklama, BM Büyükelçisi Nikki Haley’nin açıklamasının ardından geldi.

‘Her bir oy not edilecek’

BM Büyükelçisi Haley, BM Genel Kurulu’nda oylanacak ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını reddeden karar tasarısına destek veren ülkelerin Başkan Donald Trump’a bildireceğini söylemişti.

BM Güvenlik Konseyi’nde tasarının ABD’nin vetosuyla reddedilmesinin ardından, konu acil bir toplantıyla BM Genel Kurulu’nun önüne getirilecek.

Büyükelçi Haley, AFP Haber Ajansı’nın eline geçen BM büyükelçilerine yazdığı mektupta “Başkan oylamayı dikkatle izleyecek ve benden bize karşı oy veren ülkeleri bildirmemi istedi. Bu konudaki her bir oyu not edeceğiz” dedi.

Haley Twitter’da yaptığı paylaşımda da 193 üyeli genel kurulda yapılacak oylama sırasında “ABD isimleri alacak” dedi.

BM Genel Kurulu, Türkiye ve Yemen’in İslam İşbirliği Teşkilatı adına yaptığı acil toplantı talebi üzerine toplanacak. Tasarı, Güvenlik Konseyi’nde reddedilenle benzer ifadeler taşıyor ve Kudüs’ün statüsü konusundaki herhangi bir kararın bir hukuki etkisi olmadığını ve geri çekilmesi gerektiğini belirtiyor.

Güvenlik Konseyi’ndeki tasarıyı da Mısır sunmuş ve ABD dışındaki tüm ülkeler kabul oyu vermişti. Mısır’ın tasarısı gibi, Genel Kurul’un önüne gelecek tasarı metninde de Trump’ın kararından doğrudan bahsedilmiyor ve “Kudüs’ün statüsüyle ilgili son dönemde alınan kararlardan derin bir üzüntü duyulduğu” vurgulanıyor.

‘Ezici destek bekliyoruz’

Filistinli Büyükelçi Riyad Mansour, tasarıya “ezici bir destek almayı” beklediklerini söyledi ve Kudüs’ün statüsünün İsrailliler ve Filistinliler arasında yapılacak görüşmelerle çözülecek bir sorun olduğunu vurguladı. Mansour “Genel Kurul, veto kaygısı olmadan uluslararası toplumun ABD’nin tek taraflı tutumunu tanımayı reddettiğini söyleyecek” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin