Trump’ın Arizona mitinginde uçuş yasağına uymayan uçağa F-16’lar müdahale etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Arizona eyaletindeki seçim mitingi nedeniyle getirilen uçuş kısıtlamasına uymayan özel uçak, ABD F-16’sının müdahalesiyle hava sahası dışına çıkarıldı.

Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığından (NORAD) yapılan açıklamada, “NORAD’a bağlı F-16 uçağı, yerel saatle 14.00’te Arizona’nın Bullhead kentinde geçici uçuş kısıtlaması getirilen hava sahasına, Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne haber vermeden giren ve gerekli güvenlik kleransı bulunmayan bir sivil uçağa müdahale etti.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu uçağın, başta uyarılara yanıt vermediği, daha sonra ise NORAD uçağı sinyal gönderince telsiz üzerinden yanıt verdiği belirtilen açıklamada, uçağın olay büyümeden kısıtlama alanının dışına çıkarıldığı kaydedildi.

TRUMP: BU SESİ SEVİYORUM

Söz konusu saatlerde Bullhead kentinde seçim mitingi yapan ABD Başkanı Trump, uçağın sesini duyunca konuşmasına ara verdi, daha sonra F-35 olarak tanımladığı uçağın sesi için “Bu sesi seviyorum.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Trump’ın, o sırada F-16 uçağının neden oradan geçtiğinden haberi olmadığı belirtildi.

“İSYANCILARI BIDEN DESTEKLİYOR”

Günlük programına Nevada eyaletinde başlayan Trump, otelden ayrılmadan önce gazetecilerin karşısına geçerek Pennsylvania’nın Philadelphia kentinde 2 polisin, elinde bıçak bulunan siyahi Walter Wallace’i öldürmesi üzerine başlayan protestoların şiddet olaylarına dönüşmesini değerlendirdi.

Trump, “Şiddet olayları korkunç. Belediye Başkanı ya da her kim bu isyan ve yağma olaylarına izin veriyorsa, buna bir son vermeli.” çağrısında bulundu.

Wallace’ın başına gelenleri televizyondan izlediğini ve yetkililerin bu konuyu da soruşturduğunu belirten Trump, gerekirse Pennsylvania’ya ulusal muhafızları gönderebileceklerini belirtti.

Demokrat rakibi Joe Biden’a da yüklenen Trump, “Bu isyancıları Biden destekliyor ve onları kınamıyor. Bunları kınamanız gerekir. Güçlü durmanız gerekir.” diye konuştu.

KRİTİK EYALET ARİZONA

Trump bu açıklamanın ardından Arizona’nın Bullhead City kentine geçti. Burada bir miting düzenleyen Trump ardından ikinci mitingini de Phoenix kentine bağlı Goodyear’da yapacak.

Arizona, başkanlık seçimlerinde seçimlerin kaderini belirleyecek olan ve “salıncak eyalet” olarak nitelendirilen 6 eyalet arasında yer alıyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin