Trump tehdit etti: Binlerce IŞİD’liyi Avrupa’ya salarız

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa ülkelerinin terör örgütü IŞİD’e katılan vatandaşlarını geri almaması halinde Suriye’de tutulan ‘binlerce’ IŞİD savaşçısını Avrupa’ya salıvermekle tehdit etti.

Avrupa kökenli yaklaşık 800 IŞİD savaşçısının yanı sıra binlerce kadın ve çocuk, şu sıralar Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından tutuluyor.

Trump yönetimi Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin hükümetlerine IŞİD’e katıldığından şüphelenilen yurttaşlarını geri almaları için baskı yapıyor. Ancak bu ülkelerin büyük çoğunluğu, söz konusu kişilerin dönüşlerinde güvenlik riski teşkil edebileceğinden endişe duyuyor ve bu konuda adım atmada isteksiz davranıyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere açıklama yapan Trump, “Elimizde Avrupa’nın geri almasını istediğimiz binlerce IŞİD savaşçısı var. Onları geri alacaklar mı bir bakalım. Almazlarsa da muhtemelen onları Avrupa’ya salacağız” dedi.

13 bin yabancı SDG’nin elinde

Diğer ülkelerden IŞİD üyeleriyle Avrupalı savaşçıları birlikte zikreden Trump, “Avrupa’nın geri almasını istediğimiz 2 bin 500 IŞİD savaşçısı var. Çünkü onlar Avrupa’ya, Fransa’ya, Almanya’ya ve diğer çeşitli yerlere gidiyordu” diye konuştu.

SDG’nin elinde IŞİD’le bağlantılı olduğu iddia edilen -Iraklı ya da Suriyeli savaşçılar dışında- yaklaşık 13 bin yabancı bulunduğu tahmin ediliyor. Çoğunluğu terör örgütü halifeliğinin çöktüğü mart ayında tutuklanan bu kişiler arasında iki bin erkeğin yanı sıra nüfusu 11 bine ulaşan kadınlar ve çocukların bulunduğu belirtiliyor.

Trump, şubat ayında yaptığı açıklamada da ‘İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer Avrupalı müttefiklere, ABD’nin Suriye’de yakaladığı 800’den fazla IŞİD savaşçısını geri almaları ve bu kişileri yargılamaları’ çağrısını yapmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin