İyi Partili Türkkan: MHP’deki arkadaşlarımız ayrılmak için gün sayıyor

MHP’li muhaliflerin Meral Akşener liderliğinde iki yıl önce kurduğu İyi Parti’deki olağanüstü kurultay öncesi Ankara’da siyaset “Erken seçim mi olacak” sorusuna kilitlendi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin İyi Partililere ‘geri dönün’ çağrısında bulunmasını ‘erken seçim hazırlığı’ olarak gören İyi Parti, önümüzdeki süreçte kendilerinden değil MHP’den kopuş olacağına inanıyor.

Bahçeli’nin ‘geri dönün’ çağrısının Türkiye için bir erken seçime işaret ettiği mesajını ilk olarak Twitter hesabından veren İyi Parti TBMM Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan neden böyle düşündüklerini DW Türkçe’ye anlattı.

“MHP’den kopuşlar olacak”

“Ruhen zaten MHP’de olmadığımız için MHP’den ayrıldık. MHP’den çıktık. Kimsenin MHP’ye dönmeyeceğini Bahçeli de çok iyi biliyor” diyen Türkkan, MHP’de kalan birçok yakın arkadaşlarının da MHP’den ayrılmak için gün saydıklarını savundu.

Türkkan, “Mutlu değiller. Hiç istemedikleri halde sürekli liderlerini övmek zorunda kalıyorlar. Göreceksiniz; önümüzdeki süreçte MHP’den kopuşlar olacak” iddiasında bulundu. MHP’nin ve AKP’yle kurduğu ittifakın kan kaybettiğini belirten Türkkan, Bahçeli’nin MHP’yi güçlendirmeyi başaramayacağını ve kaçınılmaz olarak erken seçimi gündeme getireceğini ileri sürerek “Kasım’da seçimi bekliyoruz” dedi.

Türkkan, Bahçeli’nin İyi Parti’yi eritmek istediği sürecin Türkiye’nin ekonomik darboğazına denk geldiğine ve bunun da seçim için iyi bir zemin hazırladığına dikkat çekiyor. Türkkan “Bahçeli kaostadır ve İyi Parti asla fire vermeyecektir” çıkışında bulundu.

İP” İyi Parti oldu

İyi Parti, kurulduğundan beri parti ismini hiç kısaltma yaparak kullanmadı. MHP’liler ise İyi Parti’den söz ederken hep “İP” kısaltmasını kullanmayı tercih etti. Bahçeli’nin olağanüstü kurultay öncesi ilk kez İyi Parti ismini kullanması üzerine pek çok MHP’linin “İyi Parti” demeye başlaması dikkat çekiyor.

“İyi Parti’de gönlü MHP’de olan arkadaşlarımız var” diyen MHP’liler, Bahçeli’nin “geri dönün” çağrısının özellikle İyi Parti kurultayı sonrası karşılık bulacağına inanıyor.

MHP TBMM Grup Başkanvekili Erkan Akçay DW Türkçe’ye “Biz Lütfü Türkkan’a, CHP’den İyi Parti’ye tayini çıkmış Aytun Çıray’a ya da siyasi bir enkaza dönüşen Akşener’e zaten çağrıda bulunmadık. Onların tepki vermesi siyasi başarısızlıklarını da kabul ettiklerini gösteriyor” dedi. Akçay, “Göreceksiniz; İyi Parti’deki gönlü MHP’de olan arkadaşlarımız MHP’ye gelecek. Biz onları kucaklamaya hazırız. Bizim çağrımız, fikri bizimle olan arkadaşlaradır. CHP’nin paçasına yapışmış, HDP’yle işbirliği içindeki Akşener ve ekibini çağırmıyoruz” yorumunda bulundu.

“Seçimi isteyen İYİ Parti ve CHP

İyi Parti’nin kurulduğu günden bugüne sadece “MHP karşıtlığı” yaptığını, siyasi bir parti gibi hareket etmediğini öne süren Akçay, “İyi Parti’nin erimesi kaçınılmazdır. Kurultay sonrasına herkes dikkat etsin” diye konuştu.

Akçay siyaset kulislerinde dolaşan erken seçim senaryoları için de “Sayın Bahçeli ve Sayın Erdoğan sürekli görüşüyor. Bizim bildiğimiz bir erken seçim hazırlığı yok” diyen Akçay, asıl seçimi İYİ Parti ve CHP’nin istediğini iddia ederek “Seçim İyi Parti isteyince olmuyor” dedi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin