TRT soygununa karartma!

Tr724 ÖZEL | İLKER DOĞAN 

Terörist başı Osman Öcalan’ı ekranlarında ağırlamasıyla eleştirilerin odağı haline gelen TRT, en son faaliyet raporunu 2016’da yayınladı. 2017 ve 2018 faaliyet raporları yayınlanmıyor! Bandrol ve elektrik faturalarından 2015, 2016 ve 2017’de sırasıyla 1,7 Milyar, 1,8 milyar ve 2.1 milyar TL gelir elde eden TRT’nin geçtiğimiz yıl milletin cebinden ne kadar aldığı bilinmiyor! Yıllık 2 milyar TL’den fazla parayı hiç bir şey yapmadan kasasında bulan TRT buna rağmen zarar etmeyi başarıyor. Muhalefete göre milletten alınan paralar, ‘dış yapımlar’ adı altında yandaşlara aktarılıyor.

Özellikle son dönemdeki yayınlarıyla Türkiye’den her kesimden muhalefetin tepkisini çeken TRT’nin gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’ının elektrik hasılat payı ve bandrol ücretleri oluşturuyor. 33 milyon elektrik abonesi yılda 100 milyonlarca TL ödüyor TRT’ye… Özerk bir kurum olan TRT, yılda 2 milyardan fazla parayı hiç bir şey yapmadan bandrol ve elektrik hasılat payı olarak kasasında buluyor. En son 2017’deki gelir toplam 2,1 milyar liraydı. Elektrik faturalarından yüzde 2 pay alıyor! Ancak yaklaşık 8 bin kişinin çalıştığı kurum, buna rağmen ‘zarar’ etmeyi başarıyor.

ZARAR ETMEYİ BAŞARIYOR!

Sayıştay, 2015’de hazırladığı raporda, “Kurum giderlerinin, gelirlerine uygun olmayan hızlı artışı kurumun finansman açığının büyümesine yol açmaktadır. Kısa vadede yeterli ve hızlı bir tasarrufa gidilmesi gerektiği ortadadır.” uyarısında bulunmuştu. Zira 2015’de bandrol ve elektrik faturalarından kurumun kasasına tam 1 milyar 700 milyon TL giren TRT, buna rağmen 2015’i 147 milyon TL zararla kapattı.

FAALİYET RAPORLARI NEDEN YAYINLANMIYOR?

TRT’nin son 3 yıldaki zararı ile geçtiğimiz yıl elektrik ve bandrol gelirlerinden ne kadar para aldığını bilmiyoruz! Zira en son faaliyet raporu 2016’da yayınlandı. Faaliyet raporu 2 yıldır yayınlanmıyor. Ve faaliyet raporunun neden yayınlanmadığı da açıklanmıyor.

AKP ALEYHİNE TEK BİR HABER BİLE YOK

Muhalefete göre TRT, iktidarın ‘çiftliği’ haline geldi. Zaten yapılan yayınlarda bunu doğruluyor. İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT ekranlarına daha bir kaç gün önce çıkabildi!  1-28 Şubat tarihleri arasını kapsayan ‘siyasi haber raporu’ 11 Mart’ta açıklanmıştı. Buna göre TRT Haber’in siyasi partilere yönelik haberler, canlı yayınlar, haber programları ve siyasi mitinglerde AKP ve MHP aleyhine tek bir ifadeye yer verilmiyordu.

CUMHUR İTTİFAKINA 53 SAAT, MİLLET İTTİFAKINA 6 SAAT 

AKP’ye 49 saat 58 dakika, MHP’ye ise 3 saat 32 dakika ayıran TRT Haber, CHP’ye ise 5 saat 47 dakika, İyi partiye ise sadece 55 dakika yer vermişti. Cumhur İttifakına toplamda 53 saat 30 dakika süre veren TRT Haber, Millet İttifakı’na ise sadece 6 saat 52 dakika ayırmıştı. Bu arada, Cumhur İttifakı hakkında bir saniye bile aleyhte haber yayınlamayan TRT, Millet İttifakı hakkında ise tam 7 saat 8 dakika aleyhte haber yayınlıyordu. Lehte yayınladığı haberlerden daha fazla bir süre!

DIŞ YAPIMLAR KILIFIYLA YANDAŞLARA KIYAK

Muhalefet, TRT’nin milletten aldığı milyarlarca lirayı, ‘dış yapımlar’ adı altında yandaşlarına aktardığını söylüyor. Bu arada bütün eleştirilere rağmen TRT, dış yapımlara ayırdığı bütçeyi her geçen yıl daha da artırıyor. 2014 yılında 608 milyon 785 bin lira ödenmişti dış yapımlar için. Bir yıl sonra rakam yüzde 49 oranında artışla 907,2 milyon liraya çıktı.


‘Halkın parası peşkeş çekiliyor’

Halkın parasının birilerine peşkeş çekildiğini anlatan CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, “TRT tarafından 2015 yılında program alımları kapsamında; 513,3 milyon TL’si kurum dışı yaptırılan ve kiralanan programlara, 354,6 milyon TL’si kurum dışından temin edilen haber giderlerine, 72,9 milyon TL’si de TV ve Radyo programları yapımı amacıyla hizmetinden faydalanan şahıslara olmak üzere toplam 907,2 milyon TL tutarında ödeme yapılmıştır. Bu TRT’nin halktan aldığı parayı hovardaca ve insafsızca bir takım kişi ve kurumlara dağıtmasıdır.” ifadelerini kullanıyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin