The Guardian: Sahte pasaportlu cihatçılar, İstanbul Havalimanı’ndan dünyanın her yerine uçuyor

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, sahte pasaport taşıyan IŞİD militanlarının resmi vizeleri ve seyahat damgalarıyla İngiltere, AB, Kanada ve ABD’ye gidebildiklerini yazdı. Gazete söz konusu işlemin gerçekleştiği yer olaraksa Türkiye’yi gösterdi.

Gazetenin haberine göre “Türkiye’de yaşayan aşırılıkçı bağlantılara sahip bir Özbek tarafından yönetilen böyle bir ağ” 15 bin dolar karşılığında “kaliteli sahte pasaportlar” basıp satıyor. Guardian’ın öne sürdüğüne göre en az 10 cihatçı militan, söz konusu sahte pasaportlarla Türkiye’den İstanbul Havalimanı’ndan yola çıktı.

Öte yandan yayın organı “Istanbul Global Consulting” adlı bir Telegram kanalının söz konusu sahte pasaport “firması”nın iletişim platformu olduğunu öne sürerken

Gazetenin muhabirleri söz konusu sahte pasaport imalatçısıyla yaptıkları görüşmede ilginç cevaplar aldıklarını aktardı. Guardian’a konuşan “sahte pasaport imalatçısı” “Birine hangi gruptan olduğunu sormuyorum. Herhangi biriyle çalışmaya hazırım” derken “Kimin kötü, kimin kötü olduğunu görmek benim işim değil. Güvenlik servisleri bununla ilgilenmeli” ifadelerini kullandı.

Sahte pasaport satıcısı potansiyel müşteriler için daha geniş bir pasaport milliyeti çeşitliliği sunuyor. Gazete, satıcının, otantik güvenlik filigranları ve hologramlarına sahip görünen yeni Fransız, Belçika, Bulgar ve Rus pasaportları da dahil olmak üzere mallarının birkaç pasaportu kendilerine teşhir ettiğini ifade ediyor.

2020’de Tacikistan, sahte Tacik pasaportlarının kullanımını ortadan kaldırmak için İstanbul’daki konsolosluk personelini ve belge sistemini tamamen elden geçirmişti.

Söz konusu sahte pasaportların düşük bütçeli cihatçılara hitap etmediğini ifade eden The Guardian, üst düzey Taliban ve IŞİD üyelerinin bu hizmetten faydalanabildiğini iddia etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin