‘Teşkilat’ işkenceyi itiraf etti

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Geçtiğimiz hafta TRT 1’de yayınlanmaya başlayan ‘Teşkilat’ dizisinin ikinci bölümünün ikinci fragmanı yayınlandı. Skandal dizide işkence övülürken, işkenceciler ise ‘vatansever’ olarak sunuluyor. Dizinin önceki bölümünde de siyah transporterlarla insan kaçırma vakaları ‘meşru’ gösterilmişti.

İnsanları kaçırarak işkence eden ‘Görünmeyenler’ ilk olarak İstanbul Başakşehir’de, 20 Ocak’ta çalıştığı işyerine giderken kaçırılan ve 138 saat sonra evine dönmesine izin verilen Gökhan Güneş’in açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Avukatlarıyla birlikte İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde açıklamalarda bulunun Güneş, sistematik olarak işkence gördüğünü, tecavüzle tehdit edildiğini, çıplak haldeyken soğuk suyla ıslatılarak darp edildiğini belirtti. Kendisi kaçıranların, “Sen bizim kim olduğumuzu biliyor musun?” diye sorduğunu anlatan Güneş, “Muhtemelen istihbaratçısınız dedim. Kendilerine ‘Görünmezler’ diyorlar,” ifadelerini kullanmıştı.

GERGERLİOĞLU: HANİ SİSTEMATİK İŞKENCE YOKTU?

‘Görünmeyenler’in skandal eylemleri TRT’de ‘Teşkilat’ adıyla dizileştirildi. ‘Ölüm, öldürme, işkence, vatanseverlik, vatana ihanet’ gibi hamasi kavramların bolca işlendiği dizide, adam kaçırmalar meşrulaştırılıyor. Dizinin dün yayınlanan ikinci bölüm fragmanında senarist ve yapımcılar bir adım daha ileri gitti ve işkenceyi övdü. Fragmana göre sözde ‘vatansever’ Teşkilat üyeleri tarafından kaçırılan insanlara işkence yapılıyor.

İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Teşkilat dizisinde işkence övülüyor, bu ne rezalet..!? RTÜK yok mu bu ülkede? Hani işkenceye 0 toleranstı? @Akparti Sistematik işkence yok mu demiştiniz?” ifadelerini kullandı.

YUSUF BİLGE TUNÇ 19 AYDIR KAYIP

Son 2 yılda kaçırılan insanların sayısında ciddi bir artış var. Bazıları aylar süren işkence sonrası ‘karakolda’ bulundu. Bazılarından ise aylardır haber alınamıyor. Bunlardan biri de Yusuf Bilge Tunç. Tam 19 aydır kayıp. Ailenin yaptığı başvurular sonuçsuz kalıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndaki görevinden 15 Temmuz’dan sonra KHK ile ihraç edilen Yusuf Bilge Tunç, Ankara’da 6 Ağustos 2019’da siyah transporterla kaçırılmıştı.

HÜSEYİN GALİP KÜÇÜKÖZYİĞİT, 70 GÜNDÜR YOK!

Kaybedilenlerden sonuncusu ise eski Başbakanlık çalışanı KHK’lı Hüseyin Galip Küçüközyiğit oldu. Küçüközyiğit en son Ankara’da 29 Aralık 2020’de görülmüştü. Bir gün sonra kızlarının bulunduğu Kocaeli’ye gidecekti ancak gidemedi. Kızı Nursena Küçüközyiğit, 70 gündür babasını arıyor. Çalmadığı kapı kalmadı ancak hiç bir sonuç alamadı. Genç kızın kendi imkanlarıyla bulduğu ve babasının takip edildiğini gösteren kamera kayıtları bile incelenmiyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin