Tepkiler büyüyor: Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı!

RTÜK’e interneti sansürleme yetkisi veren Yönetmelik bugün yürürlüğe girdi. Bundan sonra internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve PuhuTV gibi platformlar RTÜK kararıyla ‘engellenebilecek’. İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak, düzenlemeyi, “Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı.” diyerek eleştirdi. Prof. Dr. Yaman Akdeniz ise “Yakında Netflix platformuna ve DW Türkçe gibi yurt dışından yayın yapan haber kaynaklarına erişim engellenebilir. Yargı Reformundan kast edilen buymuş.” ifadelerini kullandı.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’te değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeyle Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonları RTÜK denetimine açıldı. Ayrıca, internet üzerinden yayın yapan yurt içi ve yurt dışı televizyonların yanı sıra internetten yayın yapan haber paylaşım sitelerinin, Türkiye’de şirket kurmaları ile vergi vermeleri de zorunlu hale getirildi.

HABER KAYNAKLARINA ERİŞİM ENGELLENEBİLİR

Söz konusu düzenleme sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Zira ‘sansür’e kapı aralandı. kimileri söz konusu değişikliği internet tarihinin en büyük sansürü olarak yorumladı. Prof. Akdeniz Yaman, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, “RTÜK’e İnterneti sansürleme yetkisi veren 29/A maddesi ile ilgili Yönetmelik bugün yürürlüğe girdi. Yakında Netflix platformuna ve DW Türkçe gibi yurt dışından yayın yapan haber kaynaklarına erişim engellenebilir. Yargı Reformundan kast edilen buymuş.” ifadelerini kullandı.

YAYIN YAPAN HERKES ETKİLENECEK

İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak ise tepkisini, “Bugün yayımlanan İnternet üzerinden televizyon yayıncılığına ilişkin RTÜK yönetmeliğini bir cümleyle tanımlayabilirim: Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı! Yeni RTÜK Yönetmeliği uyarınca 1. Mevcut RTÜK ve 6112 Sayılı Yasa karşısında ben Netflix yöneticisi olsam derhal Türkiye’yi terk ederdim. 2. Bu düzenlemeden alternatif haber, yayın yapan herkes etkilenecek. Hükümet aleyhine yapılabilecek her türlü yayın kontrol altına alınıyor.” şeklinde dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin