Kaçırılma olayları, devlet içinde ayrı bir birimin işi

Kendisini 'polis' diye tanıtan kişilerce kaçırılan ve 6 aydır ortaya çıkarılamayan Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen'in hayatından endişe ediliyor.

KHK ile ihraç edilen ve Şubat’ta kendisini ‘polis’ olarak tanıtan kişilerce kaçırılan 6 kişiden 4’ü ortaya çıkarıldı. Ancak Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz’dan hala haber yok! Türkmen ve Yılmaz’ın işkence ve kötü muameleye uğradığına dair endişeler her geçen gün daha da artıyor. Başta aileler olmaz üzere, sivil toplum ve siyasetçiler, iki ismin bir an önce ortaya çıkarılmasını istiyor. Hükümet yetkilileri ise ‘ölüm’ sessizliğinde… İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, kaçırılma olaylarının devletin içinde ayrı bir birim tarafından yapıldığını ve bu birime ‘dokunulamadığını’ belirtiliyor.

Mustafa Yılmaz, 15 Temmuz’un ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) işinden ihraç edilenlerden biri. Tıpkı onun gibi kararnameyle ihraç edilen altı kişi, 2019’un Şubat ayında ardı ardına kaçırılmıştı.

OĞLUMUN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

Mustafa Yılmaz’ın annesi Nevim Yılmaz, aylardır göz yaşı döküyor. Zira oğlu 19 Şubat’ta kaçırlıdı. Oğlu ile aynı dosyada adı geçen ve yine onun gibi kaçırılan 6 kişiden 4’ü ‘ortaya çıkarıldı! Ancak tıpkı Gökhan Türkmen gibi Mustafa Yılmaz da hala kayıp! Oğlunun hayatından endişe ettiklerini ve geçen her gün endişelerinin daha da arttığını anlatan Nevim Yılmaz, “Oğlumun suçu, günahı neydi! Kaybolmadı, kaçırıldı. 19 Şubat’tan beri oğlumuz Mustafa Yılmaz’ı arıyoruz. Aramadık yer bırakmadık. Bütün kapılar yüzümüze kapandı. Meclisten sadece beş vekil ilgilendi bizimle. İnsanlık nerede, vicdan nerede?” diyor.

GERGERLİOĞLU: KAYIP DEĞİL, KAÇIRILMA!

Sosyal medya aracılığıyla olayı duyurmaya çalışan ailelerin durumunu meclis gündemine de taşıyan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, olayın kayıp değil ‘kaçırılma’ olduğunu anlatıyor: “Dört kişi bulundu ama nasıl bulundu? Birden bire emniyette gözaltında oldukları ortaya çıktı. Nedenini ve nasılını bilmiyoruz. İki kişi ise halen kayıp. Ortadan kaybolanların mahallelerine gittim, görgü tanıklarıyla konuştum. Kendilerini polis olarak tanıtan kişiler gelmiş, bu insanları kaçırmış. Aileler de buna tanık olmuş. Emniyet bunu ısrarla kabul etmiyor.”

DEVLET İÇİNDE ÖZEL BİR EKİP VAR!

İnsan Hakları Derneği’nin bugüne kadar yaptığı bütün başvurular sonuçsuz kaldı. İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, “TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının devreye girmesini istedik. Cumhuriyet savcılarınca açılmış soruşturma dosyalarının tamamlanmasını bekledik. Fakat bir türlü konu aydınlatılamıyorç Görüyoruz ki, bu kaçırılma olayı devlet içinde özel bir ekip tarafından yapılıyor. Ve o ekibe bir türlü dokunulamıyor. Türkiye’de faili meçhullerin arttığı yılları herkes hatırlıyor. O yıllar 1980’li, 1990’lı yıllardı. O yılları yeniden yaşamak istemiyoruz. Devlet içindeki çete yapılarıyla ilgili yeni raporlar istemiyoruz.” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin