Talimatı müdür verdi: Cezaevindekilere nefes almak bile yasaklandı!

Cezaevlerinde işkence gibi uygulama haberleri gelmeye devam ediyor. Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların nefes aldığı küçük havalandırma delikleri, cezaevi müdürünün talimatıyla kapatıldı.

Sıcak havalarda koğuşlardaki küçük pencereden giren hava, koğuş kapısındaki delikler yardımıyla hava akımı oluşturuyor, bu durum da içeridekileri rahatlatıyordu. Fakat cezaevi müdüründen gelen talimatla koğuşların kapılarındaki erzak, mektup verilen bu delikler kapatıldı.

Konuyu daha önce de gündeme getiren HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde yakını bulunan bir kişinin gönderdiği mesajı paylaştı.

İşte o mesaj;

“Ömer bey iyi günler. Babam Aydın E tipi kapalı cezaevinde kalıyor. Koğuşlar kalabalık ve yaz ayında içerisi çok sıcak oluyor ,mahkumlar devamlı ayni havayı teneffüs etmekten çok bunalıyor ve daralıyor. Koğuştaki küçük pencereden giren hava koğuş kapısındaki delikle cereyan ediyordu ve bu hava akımı mahkumları biraz olsun rahatlatıyordu ama cezaevi müdürü kapılardaki bu erzak, mektup verilen deliklerin kapalı kalması direktifini vermiş ve hava akimini engellemiş.”

‘Havlu bile içeriye alınmıyor’

“Cezaevinde babam devamlı aynı havluyu kullandığı için havlusu kullanılamaz hale gelmiş, yırtılmıştı, ona havlu götürdüğümde havluyu almadılar kantinde satıldığını söylediler, bende kantinde 1 aydır havlunun olmadığını ve tedarik edilmediğini mahkumların mağdur olduğunu söyledim.”

Gardiyanlar babaların çocuklarına yaptığı oyuncakları toplamış

“Tedarik şirketiyle sıkıntı yaşanmıştır deyip geçiştirdiler Mahkumlar kendilerini ziyarete gelen çocukları için el işi oyuncak yapabiliyor, babamı ziyaret ettiğimde gördüm yanımdaki küçük kız çocuğuna babası o gün oyuncak getirememişti, çünkü gardiyanlar oyuncakları toplamış.”

“Bu nasıl kin ve nefrettir anlamak mümkün değil. Cezaevlerinin yönetimlerinin acilen içeride olanların insan olduğunu anlaması gerek. Bizim sesimizi duyurduğunuz için çok teşekkür ederim.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin