Tahliye edilen Taner Kılıç, tekrar gözaltına alındı

Büyükada Davası’nda tahliye edilen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç, hakkındaki yakalama kararı nedeniyle tekrar gözaltına alındı. Kılıç’ın akıbeti sabah saatlerinde belli olacak.

Af Örgütü Türkiye Şubesi ise twitter hesabında açıklama yaptı: “TanerKılıç’ın tahliyesi hakkında: Savcı, mahkemenin tahliye kararına itiraz etti. Üst mahkemenin itiraz hakkında bir karar verip vermediğini bilmiyoruz. Tek bildiğimiz bir yakalama kararı olduğu ve Taner’in cezaevinden çıkarılarak jandarmada gözaltına alındığı.”

Diğer yandan Büyükada Davası sanıklarının son tutuklusu olan Uluslararası Af Örgütü Başkanı Av. Taner Kılıç’ın tahliye işlemleri savcılığın itirazına takıldı. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararı ile birlikte Kılıç’ın yakınları ve insan hakları aktivistleri Kılıç’ın tutulduğu Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nün önünde toplandı.

Kararın üzerinden saatler geçmesine rağmen Kılıç’ın tahliyesi yapılmadı. Ceza kampüsü önündeki bekleyiş ise sürüyor. Avukatların ulaşmaya çalıştığı mahkeme heyeti ve infaz savcıları net bilgi vermedi. Yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadı.

Avukatların saatler sonra edindiği bilgilere göre mahkeme savcısı Caner Babaloğlu Kılıç’ın tahliye kararına itiraz etti. Savcı itirazına gerekçe olarak Kılıç’ın kaçma şüphesi olduğunu ileri sürdü. Savcı Babaloğlu’nun itirazını 35. Ağır Ceza Mahkemesi kabul etmedi ve görevli olan 36. Ağır Ceza Mahkemesine yönlendirdi. Mahkeme heyeti toplanarak itirazı değerlendiriyor.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin