‘Suriye’de beni kaçırıp vuran adam şimdi CIA’ye çalışıyor’

İngiliz The Times gazetesinin bugün manşetten verdiği haber, “Suriye’de kimin eli kimin cebinde?” sorusunu yeniden gündeme getirdi. Daha önce de pek çok uzman, Suriye’deki silahlı gruplar arasında militan değişiminin sık yaşandığını, bu silahlı grupların her dönemde farklı hedefler gözetebileceğini söylemişti. Türkiye’nin Cerablus’a girmesiyle birlikte, Suriye’deki denklemin Pentagon’a karşı CIA’in desteklediği gruplar arası bir savaşa dönüştüğü bile yazıldı.

The Times gazetesinin haberinde, savaş muhabirleri Anthony Loyd ve Jack Hill’in Mayıs 2014’te Kuzey Suriye’de gazetecilik yaparken silahlı militanlarca kaçırılıp satılmak üzere rehin alındığı bilgisi yer alıyor. Gazetenin savaş muhabiri Anthony Loyd, haberinde geçen ay Facebook’ta gördüğü bir videoda gördüğü yüzü, 2014’teki bu kaçırılma olayından hatırladığını anlatıyor.

times journalist shot

O zaman Loyd’u CIA’ye destek vermekle suçlayıp üstüne de kaçmaya çalıştığı için iki kez üstüne ateş açan El Kaide militanı Hakim Abu Jamal’ın görüldüğü video, Türkiye ordusunun ve CIA’in desteğiyle Suriye’de ilerleyen grupla ilişkili. 17 Ağustos’ta El-Ray zaferini kutlayanlar arasında yer alan Abu Jamal, daha önce insan kaçakçılığı yapan bir örgüte liderlik ediyormuş.

Anthony Loyd, kendisini CIA ajanı olmakla suçlayan Abu Jamal’ın, şimdi CIA ile birlikte çalıştığını aktarıyor. Loyd, CIA’in ve Türk istihbaratının onayı ile oluşturulan bu yeni militan grubunun, geçmişte çok sayıda insan hakları ihlali kaydı olduğunu, bu konuların yeterince araştırılmadığını ileri sürüyor.

Loyd, Suriye’deki kaçakçılardan kurtulduktan sonra Türkiye’deki bir hastanede tedavi altına alınmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin