Sınırda IŞİD haraketliliği: 12 Tank Çobanbey’e geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Suriye’nin Cerablus bölgesinin batısında yer alan Çobanbey (Rai) kasabasına 12 tank ile askerler gönderdi. Kilis Elbeyli sınır hattına da yoğun askeri sevkiyat yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ÖSO ile Çobanbey çevresinde IŞİD’e büyük bir operasyon yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Türkiye’nin desteğiyle Cerablus’un batı kırsalında mevzilenen ÖSO, Türk tanklarının eşliği ve Türk savaş uçaklarının hava desteğiyle Cerablus’un batısında IŞİD’e karşı ilerleyişini sürdürüyor. Çatışmaların artmasıyla birlikte Cerablus’un batısı ÖSO tarafından ‘askeri bölge’ ilan edildi. Sivillerin geçişi yasaklanırken, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar ile koalisyon güçlerine ait savaş uçakları Çobanbey çevresindeki IŞİD mevzilerini yoğun bombardıman altına aldı. Bölgedeki hareketlilikle birlikte TSK da Kilis’in Elbeyli ilçesine askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor.

Gaziantep üzerinden, jandarma ekiplerinin eşliğinde Elbeyli’ye ulaşan konvoyda, bir askeri zırhlı sağlık aracı, sekiz tank ve mühimmat taşıyan üç askeri araç yer aldı. Elbeyli’nin Suriye tarafında yer alan ÖSO denetimindeki Çobanbey kasabasına bugün öğlen saatlerinde 12 tank gönderdi ve askeri sevkiyat yaptı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı askerler de kasabaya sevk edildi. Çobanbey çevresinde bugün IŞİD’e karşı büyük bir operasyonun başlatılacağı belirtiliyor.
IŞİD’e yönelik operasyonlarda Kilis büyük önem taşıyor. Çünkü Kilis’e atılan roketler çoğu zaman bu bölgeden atılıyor. Bu bölgenin IŞİD’in elinden alınmasıyla Kilis üzerindeki tehlike azaltılması hedefleniyor.

IŞİD TÜRKİYE SINIRINA MİLİTAN SEVK EDİYOR

Öte yandan Cerablus’un 28 kilometre batısında ÖSO ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Gavureli kasabası ve Kandere ile kasabaya bağlı Ginme köyü IŞİD’den alındı. IŞİD Türkiye sınırındaki 35 kilometrelik alanda kalırken, örgüt Türkiye sınırını kaptırmamak için direniyor ve bu kapsamda El Bab kentinden Türkiye sınırına askeri sevkiyat yapıyor. Fırat Kalkanı operasyonu başladığından bu yana Cerablus’a bağlı 48 köy IŞİD’in elinden alınmış oldu. IŞİD’in elinden alınan köylerde mayın arama tarama çalışmaları yapılırken, IŞİD’in olası saldırılarına karşılık köylerde ÖSO militanları konuşlandırılıyor.

TSK’DAN SİVİLLER İÇİN TEDBİR ALINIYOR AÇIKLAMASI

Son gelişmeler üzerine TSK,Fırat Kalkanı operasyonunun bölgede planlandığı şekilde devam ettiğine dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “24 Ağustos’ta başlayan ve yoğun hava destekli devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu’nda büyük kayıplar veren DEAŞ, barınma alanları ve silah mevzilerinin çoğunu kaybetmiştir. Açıkta kalan unsurlarının direnmeleri oldukça güçleşmiştir. Terör örgütlerince kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir. Bu kapsamda sivil zayiatın meydana gelmemesi maksadıyla son teknolojik yöntemler kullanılmakta, buna ilişkin tüm tedbirler alınmakta, elde edilen görüntü ve tespitlerle, hedefler hassasiyetle saptanmakta, hedeflerin sivil yerleşim yerlerine belirli kıstaslardan daha yakın olmamasına ve sivillerin zarar görmemesine mutlak şekilde dikkat edilmektedir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin