Suriye harekâtı: Ne umdu ne buldu!

YORUM | HAKAN TANER

Türkiye yaklaşık 35 yıldır PKK terörü ile mücadele ediyor.

Egemen güçlerin Irak, Suriye, İran ve Türkiye coğrafyasının kesiştiği noktada bir Kürt devleti kurdurmak istediği bilinen bir gerçek.

Irak ve Suriye’deki iç karışıklık biraz da buna zemin hazırlamak için çıkarıldı.

Coğrafyanın iki egemen gücü Türkiye ve İran’ın böyle bir teşebbüse izin vermeyeceği bilindiği için bu iki ülkeye diz çöktürmenin altyapısı yıllardır adım adım hazırlanıyor.

Türkiye’de halkın en hassas olduğu konu vatandır. Mevzu vatan olunca hangi siyasi görüş, mezhep veya ırka ait olursa olsun herkes albayrak altında toplanmıştır. “Toplanmıştır” diyorum, çünkü son yıllarda bu duygu da hemen hemen her şeyde olduğu gibi biraz örselense içimizdeki en diri duygudur.

ASKERİ HAREKÂTIN HEDEFİ 

Türkiye, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtla dış dünyaya “Bu coğrafyada bana rağmen bir oyun kuramazsınız.” mesajını vermek istedi.

Harekâtın dış mesajları kadar içeriye dönük hedefleri daha çok önem arz ediyordu.

Özetle;

Konu vatan olduğu için sert esen muhalif rüzgâr dindirildi.

Ekonomik kriz unutturulmaya çalışıldı, ekmeğin fiyatı değil, kurşunun fiyatı öne çıktı.

İktidarın son seçim yenilgisi unutuldu, gündem Suriye operasyonu oldu.

Kürt vatandaşlarımızın yoğun olduğu ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) seçimi kaybettiği Diyarbakır, Mardin ve Van gibi büyükşehirlerde belediyelere kayyım atandı.

Ülkedeki muhalif sesler yerini sessizliğe bıraktı. Çünkü hadiselere eleştirel gözle bakan vatandaşlar vatan haini edilmesine ramak kala gözaltına alındı.

Ülkenin bütün mesebelerinin üstü örtüldü, gündem tek bir konuya odaklandı: Suriye harekâtı.

Bu arada beklenmeyen hâdiseler oldu. ABD’nin delişmen adamı Donal Trump diplomatik ahlak ve nezaket sınırlarını aşan bir mektup yazdı. Yazmakla kalmadı bu mektubu bir de okudu.

Türkiye’ye yaptırımların kapısı aralandı.

Merkez Bankası dövizdeki muhtemel hareketlenmelere karşı piyasaya müdahale etti.

Türkiye 30 kilometre gideceğini söylediği operasyonda 10 kilometre ilerledikten sonra varılan mutabakat sonucu sınıra mevzilendi.

Erdoğan operasyona karşı tavır alan Avrupa Birliği (AB ülkelerine “Suriyeli mültecileri size gönderirim.” diyerek her zamanki kozunu sahaya sürdü.

Görüldüğü üzere harekâtın dış hedeflerinden daha çok içeriye dönük hamlelerinin daha gözle görülür ve somut olduğu aşikar.

HAREKÂTIN EN BÜYÜK BAŞARISI NE?

Gelelim işin finaline… AKP’lilere siyasette yeni açılımları sorduğunuzda size son anketlerde partilerinin oy oranlarının arttığı ile cevap veriyor.

Evet bu doğru.

Metropol araştırmanın ekim ayı araştırma sonuçlarına göre Suriye harekâtı sonrası Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’na tam yüzde 4 puan fark attığı görülüyor.

İktidar elinden gelse seçimi böyle bir harekâtın sonuna ekler.

Bu sonuç oldukça manidar.

Suriye’nin kuzeydoğusunda başlamadan biten harekâta bir de bu gözle bakmakta fayda var…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin