Futbolun uslanmaz çocuğunun hüzünlü geçmişi 

HABER-PORTRE | HASAN CÜCÜK 

Mario Balotelli, İtalyan futbolunun yetenekli olduğu kadar problemli çocuğu. Disiplinsiz davranışları oynadığı futbolun önüne geçen Balotelli, tribünlerden en fazla ırkçı tezahüratlara maruz kalan oyunculardan biri. Brescia formasını giyen Balotelli, ligin 11. haftasında oynanan Hellas Verona maçında yine ırkçı tezahüratların muhatabı oldu.

Brescia’nın 29 yaşındaki forveti Mario Balotelli, kariyeri boyunca bir türlü kurtulamadığı ırkçı söylemlerle bir kez daha maruz kaldı. Hellas Verona karşısında Berescia’nın gerçekleştirdiği atak esnasında top ayağına geldiği anda rakip taraftarın yaptığı tezahüratlara sinirlenen Balotelli, sinirlenerek topu sert bir şekilde tribünlere gönderdi. Sahayı terk etmek isteyen Balotelli’ye takım arkadaşlarının yanı sıra rakip oyuncular da engel oldu. Yeniden oyuna dönen Balotelli 85. dakikada rakip ağları havalandırmayı başarsa da, karşılaşmayı Verona 2-1 kazandı. 2019 yılının başında Cagliari taraftarının Moise Kean’e yaptığı ırkçılığa karşı tepki gösteren Balotelli, 2009 yılında Inter formasıyla çıktığı maçta Juventus taraftarlarının ve İtalya Milli Takımı ile katıldığı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Hırvat ve İspanyol taraftarlarının ırkçı tacizlerine engel olamamıştı.

Futbol dünyasının uslanmaz çocuğu Mario Balotelli, İtalya’nın Palermo kentinde göçmen bir ailenin çocuğu olarak 12 Ağustos 1990’da dünyaya geldi. Gana asıllı Rose ve Thomas Barwuah çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olarak doğan Mario’nun hayatının ilk yılı hastalıklardan dolayı hastahanede geçti. Zayıf bir bebek olarak doğan Mario için doktorlar uzun yaşamayacağını belirtti. Babası Thomas Barwuah, demircilik ailesini kıt kanaat geçindiren biriydi. Mario’nun hastalıklarından dolayı masrafları karşılayamayacak duruma geldiklerinde, eşiyle birlikte çocuğu evlatlık vermeye karar verdiler. Sosyal hizmet kurumuna başvurmak yerine henüz 2 yaşında olan Mario’yu hastanede bırakıp, kayıplara karıştılar. Sahipsiz kalan Mario’ya Balotelli çifti Thomas ve Sylvia sahip çıkıp, evlatlık edindi.

Küçük yaşta ailesi ve kardeşlerinden ayrılan Mario, evlatlık edinen Balotelli ailesiyle sağlam bir bağ kurdu. Aile, Mario’yu öz evladı gibi benimsedi. Hiçbir zaman evlatlık olduğunu hissettirmedi. Ailede ayrımcılığa maruz kalmayan ve sevgi içinde büyüyen Mario, okul hayatı boyunca ise ırkçı söylemlerin muhatabı oldu. 18 yaşına geldiğinde Mario, Barwuah soyadı yerine onu büyüten ailenin soyadı Balotelli’yi aldı.

Futbol topuyla küçük yaşta tanışan Mario Balotelli, milli forma tercihini köklerinin geldiği ülke Gana’dan yana kullandı. Gana’nın U15 ve U17 takımlarının formasını giyen Mario Balotelli, İtalyan ailenin soyadını aldıktan sonra radikal bir karar vererek Gana adına oynamayı sonlandırdı. İtalya için ter dökmeye başlayan Mario Balotelli bu kararıyla kendisini küçük yaşta evlatlık veren ailesinden bir nevi intikamı aldı. İtalya adına ilk kez ağustos 2011’de Fildişi Sahilleri maçında sahaya çıkan Mario Balotelli, 35 maçta 14 gole imza attı. Yıldız oyuncu, biyolojik anne ve babasıyla görüşmezken, kardeşleriyle arasına hiçbir mesafe koymadan ilişkisini sürdürüyor. Aradan geçen yıllara rağmen Mario Balotelli, kendisini hastanede bırakıp giden anne-babasını hala affetmedi. İşte böyle bir çocukluk geçirdi Mario Balotelli. Futbol sahalarının yaramaz çocuğu olmasında küçükken yaşadıkları etkili oldu.

Ağustos 2006’da İnter formasını giymeye başlayan Mario Balotelli, profesyonel kariyerine de bu kulüpte başladı. Kariyeri boyunca İnter, Manchester City, Milan ve Liverpool gibi dev kulüplerin formasını giyen Balotelli, hiçbir zaman takım oyuncusu olmadı. Daha doğrusu yeteneğinin uyumsuz karakterinin önüne geçmesine izin vermedi. Gittiği her takımda problem oldu. 2007-10 arasında 59 maçta İnter formasını giyen Balotelli 20 gole imza attı. Defalarca disiplinsiz davranışlarından dolayı kadro dışı kaldı. Bir televizyon programına ezeli rakipleri Milan formasını giyip gitmesi İnter döneminin sonu oldu.

Ağustos 2010’da 30 milyon Euro karşılığında Manchester City’ye satıldı. İngiltere’de kısa sürede adından söz ettiren bir futbol ortaya koyan Mario Balotelli, 2010 yılında ‘Golden Boy’ ödülünün sahibi oldu. Ancak kısa süre sonra yine bildik Balotelli davranışları kendini gösterdi. Takım arkadaşıyla kavga etmekten kırmızı kart gördü. Evinin banyosunda arkadaşlarıyla havai fişeklerle oynarken çıkan yangında evi kullanılmaz hale geldi. Son model arabasını parçalayan Balotelli, takım arkadaşına kızıp dart oku atması ve City antrenmanında teknik direktör Roberto Mancini ile Balotelli boğaz boğaza kavga etmesi bardağı taşıran son damla oldu.

2013’te İtalya’ya dönüp Milan’la anlaşan Mario Balotelli için ödenen bonservis ücreti 20 milyon Euro oldu. Ancak Mario Balotelli uslanmaz davranışlarına devam etti. O dönem İtalyan milli takımını çalıştıran Prandelli, takımda huzursuzluk çıkaran Balotelli’yi milli takıma almayacağını deklare etti. Milan’dan sonra Liverpool’a transfer olan Mario Balotelli, Fransa Ligi’nde OGC Nizza ve Marsilya formalarını giydikten sonra bu yaz Brescia’ya transfer oldu. Kariyerinin en verimli dönemini City formasında geçiren Balotelli 80 maçta 30 gole imza attı. Özellikle penaltıları büyük bir ustalıkta kullanan Balotelli, İnter’de 6, City’de 9, Milan’da 3 ve İtalya milli takımında kullandığı iki penaltı vuruşunu da gole çevirdi. Günün 5 saatini playstationda FİFA oynayarak geçiren Balotelli, ya disiplinsiz davranışları ya da uğradığı ırkçı tezahüratlarla gündem olmaya devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin