Sporcuların izahı olmayan uğurları!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Güney Afrika’nın ev sahipliğini yaptığı 2010 Dünya Kupası’nı İspanya kazanmıştı. Euro 2008’den sonra Dünya Kupası’nı da kazanan İspanyollar, peş peşe iki büyük turnuvada zirveye çıkan ilk ülke olmuştu. İspanya’nın başarısı kadar hafızalarda kalan bir başka isim ise Paul oldu. Paul kim mi? Hani şu maçtan önce kimin kazanacağı bilen kahin ahtopot Paul!

Adı kahine çıkan 2008 doğumlu Paul, 2010 Dünya Kupası’nın en renkli simalarından biri olmuştu. Yarı finalde Almanya – İspanya eşleşmesinde Paul, finale giden ülkenin İspanya olacağını tahmin etmişti. Maçın sonunda gülen taraf İspanyollar olmuş, Paul ününe ün katmıştı. Yaptığı tahminlerde yüzde 80 isabet oranını yakalamıştı. Almanya – Arjantin maçında kazanan tarafın Panzerler olacağını tahmin eden Paul, maç 4-0 bitince Tongocuların gazabına uğramıştı. Almanlar sevinirken, Arjantinliler ahtapotu kesip yiyeceklerini söylemişlerdi. Arjantin karşısında uğurlu buldukları Paul, İspanya karşısında tersini söyleyince bu kez Almanların öfkesini üzerine çekmişti. Paul’un uğurlu ve kahin olduğuna inananlar kadar ciddiye almayanların da sayısı oldukça fazlaydı.

Bazı futbolcular yeşil sahalarda inancını saklama gereği duymuyor. Örneğin Mesut Özil, Muhammed Salah gibi müslüman futbolcular maçtan önce dua ediyor. Maçtan sonra secde eden de var, haç çıkaran da. Bir de uğurlu hareketleri olduğuna inanan oyuncular var. Örneğin Portekizli süperstar Cristiano Ronaldo sahaya sekerek adım atar.

’Futbol; 22 oyuncunun bir topun peşinde koştuğu sonunda Almanların kazandığı oyunun adı’ diyerek tarihe geçen İngilizlerin ünlü golcüsü Gary Lineker’in ilginç bir uğuru vardı. Maçtan önce ısınmak için sahaya çıktığında asla kaleye şut çekmiyordu. Gerekçesi ise oldukça ilginç; iyi şut hakkını boş yere harcadığına inanır ve bunları maça saklarmış. Şaka gibi ama gerçek!

Fransa tarihinde ilk kez 1998’de Dünya Kupası’nı kazanırken, Zidane’nin resitali kadar maçtan önce kaptan Laurent Blanc’ın ilginç hareketi unutulmaz arasında yerini aldı. Blanc, 1998 Dünya Kupası’nda her maçtan önce kaleci Fabian Barthez’in kafasını öperdi. Bu hareket kupayı kazanmalarına ne kadar etki yaptı bilinmez ama Blanc bunun  uğuruna inanırdı. Garip ama gerçek!

Hollandalı efsane futbolcu Johan Cruyff, her maçtan önce takımının kalecisinin karnına tokat atarmış. Başarılı tenisçi Serena Williams ise her servisinden önce topu beş defa sektirir. Tiger Woods golf turnuvalarının son günlerinde kırmızı giyer, çünkü kırmızının kendisinin “güç rengi” olduğunu söyler. Beyzbolcu Wade Boggs eğer önceki gece tavuk yemişse daha iyi vuruş yaptığını iddia etmektedir. Futbolcu Kolo Toure soyunma odasından son çıkan kişinin kendisi olması gerektiğine inandığı için bir keresinde ikinci yarının başlangıcını kaçırmıştır. Tedavi olan bir takım arkadaşının tedavisini bitirip kendisinden önce sahaya çıkmasını beklediği için bu durum başına gelmiştir. Düşününce yok artık dediğimiz bu hareketlere spor dünyasının gözde isimleri aralıksız yapmaya devam etmiş. Bu ritüellerin oyunculara maçtan önce veya maç sırasında bir rahatlama yaşattığı muhtemeldir. Yoksa ’yok artık’ denilen bu hareketleri aksatmadan yapmalarının başka izahı yoktur.

İspanya’yı 44 yıl aradan sonra Euro 2008’de Avrupa şampiyonluğuna taşıyan Luis Aragones’in sarı renge alerjisi olduğunu biliyor olamazdık. Zira, Euro 2008 sonrası Aragones, renkleri sarı-lacivert olan Fenerbahçe’yi çalıştırmaya başlamıştı. Aslında sarı renge alerjisi olduğunu öğrendikten sonra Fenerbahçe’de neden başarısız olduğunu şimdi daha iyi anlamış oluyoruz. Aragones’in sarı renge karşı olan önyargısı o kadar fazla ki, bir gün antrenmana sarı formayla gelen Raul’u soyunma odasına geri göndererek üstünü değiştirmesini sağlamış.  2006’da Almanya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda İspanya Milli Takımı’nın başında olan Aragones, Dortmund’da sarı çiçeklerle karşılanmış. Ancak bunu reddeden yaşlı başlı teknik adam, tam bir kaosa yol açmıştı.

Futbolcuların inancı gereği maçtan önce ettikleri duanın dışında kalan uğurlu ritüellerin mantıklı açıklaması bulunmuyor. Neden ve niçin yaptıklarını çoğu bilmeden, bir ibadet neşvesi içinde bu ritüelleri yıllarca yapıyorlar. Birazda futbolu bu gözle izleyin, bir çok futbolcunun sıradışı ritüelleri olduğunu görmeniz mümkün olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin