S&P: Türk bankaları olukça kırılgan, borçları endişe veriyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının piyasa türbülansına ve kurda değer kaybına karşı oldukça kırılgan oldukları değerlendirmesini yaptı. Kuruluş, Türkiye’de son haftalarda yeniden artan piyasa oynaklığının bankaları etkilemekte olduğunu ve finansal sistemin kredibilitesine yönelik endişeleri artırdığını belirtti.

Dünya gazetesinin S&P’nin dün yayınladığı rapordan aktardığına göre, yatırımcılar, Türk Lirası’nda devam eden değer kaybının da kısmen etkisi ile ürktü. Yatırımcıların tedirginliğinde siyasi belirsizliğin de bir faktör olduğunu belirten S&P, hükümetin Türk ekonomisinin kırılganlıklarını düzeltmek için siyasi adımlarının sınırlı kalmasının bu faktörler arasında yer aldığını vurguladı.

Varlık kalitesi çabuk kötüleşiyor

Raporda, “Türk ekonomisi resesyonda ve Türk bankaların varlık kalitesi çabuk şekilde kötüleşiyor, bu bankaların karlığını ve er ya da geç sermaye pozisyonlarını zorlayabilir” ifadesi yer aldı.

Türk bankalarının piyasa türbülansına ve kurda değer kaybına karşı oldukça kırılgan olduklarını savunan S&P, buna neden olarak Türk ekonomisindeki yüksek dolarizasyonu, bankaların dış fonlamaya ağır bağımlılıklarını ve toplam finansman içinde kısa vade payının oldukça büyük olmasını gösterdi.

Bankalar borçları tam olarak çeviremeyecek

S&P, “Bunun bir sonucu olarak, yatırımcı güveni yokluğunun Türk bankalarının yönetilebilir fiyatlarla sermaye piyasalarına erişim kapasitelerini sınırlamaya devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle, bankaların gelecek birkaç çeyrekte kısa vadeli borçlarını tam olarak çeviremeyeceklerini öngörüyoruz” görüşünü dile getirdi.

Türk hükümetinin kamu bankalarına 28 milyar TL sermaye enjekte etme ve inşaat ile enerji sektörlerindeki sorunlu kredilerde ilişkili iki fon oluşturma kararlarından haberdar olduklarını belirten S&P, sermaye enjekte edilmesinin kamu bankalarının borç ödeme yeterliliklerini artırabileceğini vurguladı.

Reform paketinin detayları ortada yok 

Bununla birlikte S&P, “Açıklanan adımlara karşın, reform paketinin birçok detayının hala ortada olmaması nedeniyle büyük bir uygulama riski görüyoruz ve bu aşamada ifade edilen reform paketinin piyasa katılımcıların ciddi şekilde ikna etmek için yeterli olmayabileceğine inanıyoruz” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin