Romanya’da Lumina okulları öğrencisi Matematik Olimpiyatlarında altın madalya aldı

Necdet Çelik

İngiltere’de düzenlenen uluslararası matematik olimpiyatlarında, Lumina okulları öğrencisi Edis Memiş, altın madalya kazandı. Elde ettiği puanla dünyada ilk 15 öğrenci arasına giren soydaş öğrenci, Romanya’nın yüz akı oldu.

Bu yıl 60. kez düzenlenen olimpiyatlara Bath şehri ev sahipliği yaptı. 4 gün süren yarışmalar sonunda, 6 kişilik Romanya takımında her öğrenci madalya sevinci yaşadı. Köstence Bilgisayar Lisesi (ICHC) öğrencisi Edis Memiş, geçen yıl kazandığı bronz madalyayı bu kez altına çevirdi. Soydaş öğrenci aldığı puanla ‘mükemmel’ kategorisine girdi ve dünyanın en başarılı 15 öğrencisi arasında yer aldı. Memiş’in örnek başarısı, diğer takım arkadaşlarının kazandığı 2 altın ve 3 bronz madalya ile taçlandı.

Matematik olimpiyatlarında Romanya takımının bel kemiğini Lumina öğrencileri oluşturdu. Kazanılan tek altın madalyaya ek olarak, Lumina okulu öğrencileri Sergiu Novac gümüş madalya, Andrei Marginean ve Nguyen Tran-Bach bronz madalya ile Romanya’nın tarihi başarısına katkı sağladı.

ROMANYA 17. SIRAYA YÜKSELDİ

Romanya, 60 yıl önce ev sahipliği yaparak ön ayak olduğu matematik olimpiyatlarında bu yıl gözle görülür bir ilerleme kaydetti. Geçen yıl Cluj’da düzenlenen olimpiyatlarda 33. sırada kalan Romanya, bu yıl genel klasmanda 17. oldu. Yarışmada ABD ile Çin eşit puanla birinciliği paylaştı. İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı bu yılki olimpiyatlarda 112 ülkeden 621 öğrenci ter döktü.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin