Sonuçları beğenmeyen AKP, yandaş anket şirketini suçladı

AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, sosyal medya hesabından yayınladıkları bir anket sonucunu beğenmeyen AKP’nin bir genel merkez yöneticisi tarafından arandığını duyurdu.

ORC Araştırma’nın anketi sonrası AKP’den bu şirketten araştırma istemediği çünkü şirketin ‘bilimsel yeterlilik ve etik çerçevesinde’ görülmediği açıklaması geldi. ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, “Kendi yetersizliklerini cumhurbaşkanına hissettirmemek için dün, yerli ve milli dedikleri bizlere bugün ne dedikleri hiç umurumuzda değil” cevabını verdi.

Pösteki, gazeteci Nevşin Mengü’ye yaptığı açıklamada “Erdoğan herhangi bir nedenle 2023 seçimleri için aday olmazsa kim olur” sorusuna AKP kulislerinde Hulusi Akar’ın isminin geçtiğini söylemişti.

İktidara yakın ORC’nin son anketine göre, AKP’nin oyları yüzde 31,9’a düşmüştü.

Pösteki’nin paylaşımları şöyle:

”Malumunuz; Dün bir araştırma çalışması yayınladık. Çalışmamız Ak Parti’yi tatmin edecek sonuçlar içermediği için olsa gerek, bir genel merkez yöneticisi tarafından bilim ve etik kurallarına uymadığımız söylendi. Doğrusu hiç şaşırmadık.

Zaten oy kaybının en önemli sebeplerinden biri de bu. İstenileni vermeyeni itibarsızlaştırmak. Seçmen bu saçmalıklara artık tahammül edemiyor. Bizler de seçmenden aldığımızı kamuoyuna sunuyoruz.

ORC’yi bilimden ve etikten uzak olmakla suçlayanların ise ORC’nin 24 haziran tahminlerine bakmaları yeterlidir.

Araştırma firmalarını ve/veya seçmeni suçlayarak seçim kazanılsaydı, 20 yıldır Ak Parti değil, tabela partileri yönetiyor olurdu ülkeyi ama 20 yıldır muhalefetin yaptığını bugün Ak Parti yapıyor ve bu bile başlı başına haklılığımızı ortaya koyuyor.

Kendi yetersizliklerini Cumhurbaşkanına hissettirmemek için dün, YERLİ VE MİLLİ dedikleri bizlere bugün ne dedikleri hiç umurumuzda değil.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin