Erdoğan’dan ‘Finlandiya-İsveç’ açıklaması: Türkiye’ye geleceklermiş, yorulmasınlar!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanlarının planlanan Türkiye ziyareti için, “Pazartesi günü Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar. NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz.” ifadelerini kullandı…

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek NATO’ya başvurma kararı almıştı. Türkiye’nin NATO’daki diğer 30 ülke gibi konuyla ilgili veto hakkı bulunuyor.

Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkenin üyeliğine olumlu bakmadıklarını geçtiğimiz günlerde dile getirmişti. Ancak aynı Erdoğan, yaklaşık iki ay kadar önce, “Biz NATO’da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz.” ifadelerini de kullanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’sa Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmadığını aktarmıştı. Finlandiya Cumhurbaşkanı da Erdoğan’la yaptıkları görüşmede, üyeliklerini destekleyeceklerini söylediğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda son olarak şu açıklamayı yaptı:

MÜSLÜMAN, BİR DELİKTEN İKİ KEZ SOKULMAZ

Her iki ülkeyle ilgili de gerçi bu aralar Dışişleri Bakanları arasında bazı görüşmeler yapıldı. Çok açık, net, samimi bir şeyi benim söylemem lazım. Her iki ülkenin de, (Finlandiya ve İsveç) terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil.

Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp, ‘Biz karşıyız’ deseler bile ki, tam aksine teslim etmeleri gereken bazı teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Velev ki teslim edeceklerini dahi söyleseler biz şuna inanırız; bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. Daha önce biliyorsunuz Yunanistan NATO’dan çıkmıştı, o dönemin yönetimi tekrar Yunanistan’ın NATO’ya girmesini sağladı.

NATO’YA GİRMELERİNE BİZ EVET DEMEYİZ

Şimdi ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum; peki NATO’nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan’a her türlü desteği veriyor mu? Veriyor. Yunanistan’da üsler kuruyorlar mı? Kuruyorlar. Biz bunlara nasıl inanacağız?

İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri getirip, orada bunları konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta ve hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Biz bunların neyine güveneceğiz.

BOŞUNA YORULMASINLAR

Ha pazartesi Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden önce Türkiye’ye yaptırım uygulayanların, bu süreç içerisinde NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz. Çünkü o zaman NATO güvenlik olmaktan çıkar. Buna evet demek mümkün değil. Biz sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Kusura bakmasınlar.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

  1. Putin yakalamış, Rusya marşını okutuyor gibi. Diğer yandan batıyla ‘çingene pazarlığı’ yapmaya da çalışıyor olabilir. Nereden bakarsan bak devlet adamı değil.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin