Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanları Türkiye’ye geliyor

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nın, NATO üyelik başvurularını görüşmek için Türkiye’ye gidecekleri açıklandı. Erdoğan geçtiğimiz günlerde, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine olumlu bakmayacaklarını söylemişti.

İsveç Dışişleri Bakanlığından İsveç’in resmi haber ajansı TT’ye yapılan açıklamada, Linde ve Haavisto’nun, NATO üyelik başvurularını görüşmek için Türkiye’ye gidecekleri belirtildi.

Açıklamada, bakanların Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecekleri kaydedildi. Linde, dün, ülkesinin NATO üyeliğine başvurması yönünde aldığı kararı değerlendirmek için çok yakında Ankara’ya bir heyet gönderileceğini açıklamıştı.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI: AÇIKÇASI ŞAŞIRDIM!

Finlandiya’nın NATO’ya resmen başvuracağını açıklaması sonrası Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine olumlu bakmayacaklarını açıklamıştı.

Bunun üzerine Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “Açıkçası bu açıklama beni şaşırttı çünkü yaklaşık bir ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptım ve aslında, NATO üyeliğine başvurumuzu olumlu olarak değerlendireceğini söyledi. Kendisine teşekkür ettim. Ancak bunlar dün duyduklarımızdan farklıydı. Bence şu anda ihtiyacımız olan şey, net bir cevap.” şeklinde konuşmutu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin