Karabük’te 14 kız öğrenciye gözaltı zulmü sürüyor: Baskıya dayanamayan öğrenciler hastaneye kaldırıldı

Karabük’te geçtiğimiz hafta ‘cemaatin yeniden yapılanması’ iftirasıyla evleri basılarak gözaltına alınan 14 kız öğrenciye uygulanan zulmü devam ettirebilmek için gözaltı süresinin 4 gün daha uzatıldığı öğrenildi.

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ‘mülakat’ adı altında sorgulanan kız öğrencilere önceden hazırlanan ifadelerin imzalamaları için baskı yapıldığı belirtilirken bazı kız öğrencilerin yaşadığı aşırı baskıya dayanamadığı için hastanenin acil servisine kaldırıldığı öğrenildi. Çocuklarının hiçbir suçu olmadığı ve mesnetsiz iddialarla gözaltına zulmünün devam ettirilmesine isyan eden ailelerin emniyetin önünde endişeli bekleyişleri sürüyor.

Bold Medya’dan Sevinç Özarslan haberine göre, TEM Şube’de sorgulanan kız öğrencilerin, “Biz sizin neci olduğunuzu biliyoruz” diye itham edildiği, üniversitede tanışan öğrencilerin maddi olarak daha uygun olduğu için birlikte ev tuttukları ancak TEM polislerinin öğrencilerin kaldıkları yerin ‘örgüt evi’ olduğu yönünde iftira attığı ve öğrencilere de ifadelerini bu yönde vermeleri için baskı yaptığı belirtildi.

Ayrıca polislerin öğrencilere 4 gün boyunca neden aynı evde kaldıkları, nasıl tanıştıkları, birlikte namaz kılıp kılmadıkları, birlikte dua edip etmedikleri sorulduğu öğrenildi.

”İNSANİ KOŞULLARI YOK”

Öğrencileri ziyarete giden bir avukatın verdiği bilgiye göre Karabük Üniversitesi’nde okuyan kızlar 22-23 yaşlarında. Öğrencilerin hiçbir şeyden haberi olmayan; sessiz, sakin gencecik kızlar olduğunu söyleyen avukat, “Sanki ilk kez dışarı çıkıyormuş gibiydiler. Bazı öğrencilerin midesinde problem olmuş. Aşırı stres, gerginlik, baskı ortamı nedeniyle acile götürmüşler. Kaldıkları öğrenci evinin örgüt evi olduğunu anlamaya yönelik sorular sorulmuş. İnsani koşullar yok. Duş ihtiyacı olanlar var, alamamışlar. Fiziki takip yapılmış.” dedi.

Avukat, 14 öğrencinin gözaltında olduğu sosyal medyada gündeme geldikten sonra polislerin öğrencilere iyi davrandığını, yemekleri ve özel ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini de belirtti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin