Yeniçağ yazarı Ağırel’e ‘sipariş’ tutuklama deşifre oldu: Bir karar, iki hüküm!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel, Libya’da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun cenaze töreninin haberleştirilmesine ilişkin soruşturma kapsamında ikinci kez çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ağırel, aynı soruşturma kapsamında 3 gün önce mahkemede ifade vermiş ve ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmıştı. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin dün verdiği karar, ‘sipariş’ tutuklamayı da gözler önüne serdi. Zira aynı kararda bir üst paragrafta ‘tahliye edilmesine’ karar verilen Ağırel’le ilgili, bir alt paragrafta ‘tutuklama’ kararı yer alıyordu.

Murat Ağırel, skandalın ortaya çıkması sonrası tepkisini, “İki farklı karar çıkardınız. Birinde serbest bırakılması, diğerinde tutuklanması yazıyor. Talimatla mı iş yapıyorsunuz?!” diyerek gösterdi. İlk kararın talimattan önce, sonra çıkarılan ‘tutuklama’ kararının ise talimattan sonra yazıldığı iddia ediliyor. Skandal, mahkemenin ilk kararı silmeyi unutması üzerine ortaya çıkıyor.

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, geçtiğimiz cuma günü tutuklama istemiyle sevk edildiği İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmıştı. Ancak savcılık karara itiraz etti. Tıpkı Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Müdürü Aydın Keser gibi Murat Ağırel’le ilgili yeniden ‘tutuklamaya yönelik’ yakalama kararı çıkarıldı.

Üç isim hakkında, Libya’da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun cenaze töreninin haberleştirilmesine ilişkin soruşturma kapsamında ‘yakalama’ çıkarıldı. Aynı soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta Oda TV’den Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ile Hülya Kılınç da tutuklanmıştı.

ADLİYEYE KENDİSİ GELDİ
‘Yakalama’ kararı sonrası polis Murat Ağırel’in eski kayınvalidesinin evini sabah 04.30 sıralarında bastı. Ağırel’in bulamayan polisler, eski kayınbiraderini aldı. Telefonla ulaşılan Murat Ağırel, Ankara’da olduğunu ve İstanbul’a doğru hareket ettiğini söyledi. Ardından dün sabah saatlerinde Vatan’daki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek teslim oldu. Emniyetteki işlerinin sona ermesinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Ağırel, sorgu sonrası tutuklandı.

AYNI KARAR, İKİ FARKLI HÜKÜM
Ancak mahkemenin kararında iki farklı hüküm vardı. Avukatlara da dağıtılan kararın üst paragrafında sanık ‘Murat Ağırel’in serbest bırakılması’ denilirken, alt paragrafta ‘tutuklama’ verilmişti. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, inanılmaz bir karara imza atmış ve Ağırel hakkında hem ‘tutuklama’ hem de ‘serbest bırakma’ kararı vermişti. Murat Ağırel, skandala tepkisini, “Talimatla mı iş yapıyorsunuz?!” diyerek gösterdi. Avukatlar da mahkemenin aynı kararda iki farklı hüküm vermesine tepki gösterdi. Ağırel, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin