Sınırda ölümüne hayatların hikayesi [VİDEO]

İSRAİL VE MISIR ARASINDA SIKIŞAN GAZZELİ ÇİFTÇİLER, HAYATLARI PAHASINA SINIR HATTINDA TARIM YAPIYOR. İSRAİL’İN AÇTIĞI ATEŞ SONUCU ÖLENLER OLSA DA ÇİFTÇİLER, GEÇİNMEK İÇİN BU TEHLİKEYİ GÖZE ALIYOR.

Gazze, Akdeniz kıyısında İsrail ve Mısır arasında sıkışmış küçük bir bölge. İsrail tarafından dünyaya kapatılan Gazze, son altı yılda üç savaş geçirdi. Abluka altındaki Gazzeliler, bir önceki yaralarını henüz saramadan yenileri ekleniyor.Yaşamın zaten oldukça güç olduğu bu şehrin sınır bölgelerinde hayat daha da zor. İsrail, güvenlik gerekçesiyle Gazzelilerin sınıra bir kilometreden fazla yaklaşmalarına izin vermiyor. Hayatları pahasına sınır hattında çiftçilik yapan Gazzeliler, her gün ölüm kalım savaşı veriyor. İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu sınır hattında sık sık yaralanma ve ölüm vakaları yaşanıyor. Geçinmek için bu tehlikeyi göze almak zorunda olduklarını söyleyen çiftçiler, başka gidecek yerlerinin olmadığını belirtiyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında en çok zararı da yine bu sınır bölgeleri görüyor. İsrail tanklarının girdiği sınır hattı adeta yerle bir ediliyor. 2014 yılında 52 gün süren saldırılarda sınır hattındaki meyve bahçeleri ve tarlalarda taş üstünde taş kalmaması hâlâ hafızalarda. Uçaklardan atılan roketlerle ve tanklarla ağaçlar kökünden söküldü, evler talan edildi. Hayatları boyunca bir eve sahip olmak için uğraşan Gazzeli çiftçiler, var olanları da İsrail’in yaptığı saldırılarda kaybetti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin