Mutluluk onlar için bir kâse çorba

Şefkat-Der gönüllüleri her akşam sokaklarda yaşayan evsizlere çorba dağıtımı yapıyor.  Aslına bakarsanız bir kâse çorba bahane. Amaç, evsizlerin halini anlamak, onlara ‘sizlerle beraberiz’ mesajı vermek.

İstanbul’da belki de her gün önlerinden geçip gittiğimiz, farkına bile varmadığımız evsizler için bir grup gönüllü seferber oldu. Dağıtıkları çorba kâseleriyle onların hem içlerini hem de gönüllerini ısıtıyorlar. Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, yaptıkları faaliyetinin en güzel tarafının evsizlerle merhabalaşmak, sohbet etmek olduğunu söylüyor. Zira, onların hayata tutunması bakımından sohbet çok önemli.

Beyoğlu Firuzağa Mahallesi’ndeki Evsizler Evi’nde her akşam 18:00’de gönüllüler tarafından çorba yapımına başlanıyor. Pişen çorbalar, farklı gönüllü gruplar tarafından Taksim çevresinde 21:00 ile 23:00 kadar dağıtılıyor.

Türkiye’de en çok evsizin yaşadığı il İstanbul
İstanbul sokaklarında yaklaşık 3 bin 500 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. İstanbul’da da en çok evsiz ise Beyoğlu’nda. Şefkat-Der gönüllüleri bu sebeple ağırlıklı olarak her gün Beyoğlu’nda dağıtıyor çorbayı. Ayrıca Beşiktaş Fındıklı, Kabataş sahil civarındaki parklarda da gönüllülere rastlamak mümkün. Kadıköy bölgesinde ise haftada bir gün mutlaka bu faaliyet sürdürülüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin