Sessiz çoğunluğun sesi oldular: İki rapçinin ‘olay’ şarkıları 1 günde 7 milyon kere izlendi

Bugün yayımlanan Türkçe sözlü iki rap şarkısı, toplumsal olaylara yönelik eleştirel içerikleri sebebiyle gündem oldu. Rapçi Ezhel ‘Olay’, Şanışer ise 17 rapçiyle birlikte ‘Susamam’ isimli bir şarkı yayınladı. Olay kısa sürede 2 milyondan fazla, Susamam ise 5 milyona yakın kişi tarafından izlendi. Toplam izlenme 24 saati geçmeden 7 milyonu geçti.

İki şarkı da, yayınlandıktan kısa süre sonra büyük izlenme oranlarına ulaştı ve sosyal medyada çok sayıda paylaşım aldı.

Rapçi Şanışer’in 17 şarkıcıyla birlikte söylediği #Susamam şarkısına çektiği 14 dakika 55 saniyelik klip Türkiye’de sosyal medyanın  birinci sırasına oturdu.

Gece geç saatlerde yüklenen video, yaklaşık 12 saat içinde YouTube’da 2 milyondan fazla kez izlendi. Twitter’da da #Susamam etiketi, 300 binden fazla mesajla Türkiye’de en çok konuşulan başlıklar listesinde bir numarada bulunuyor. Akşam saatleri itibariyle Olay’ı izleyenlerin sayısı 2 milyon 234 bine, Susamam ise 4 milyon 800 bin kişiye ulaştı.

Ezhel ve Şanışer ile birlikte Deniz Tekin, Sokrat St, Fuat, Ados, Sehabe, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Ozbi, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle’nin söylediği yeni rap şarkısı YouTube’ta yayınlandıktan sonra gündem oldu.

Bütün yanlışları eleştirdi

Rapçi Ezhel, ‘Olay’ isimli şarkıyı ve şarkı için hazırlanan video klibi sabaha karşı yayına koydu. Kısa sürede çok sayıda dinleyiciye ulaşan şarkı, Ankara Katliamı, Gezi Direnişi, 15 Temmuz Darbe Girişimi, Fırat Çakıroğlu’nun öldürülmesi, Suriye’deki muhalif güçlerin görüntüleri gibi Türkiye ve bölge gündemine ilişkin konuları işliyor.

Ayrıca selâ sesiyle başlayan video klipte toplumsal muhalefetin çok sayıda eylem görüntüsü de yer alıyor.

 

17 şarkıcı ‘Susamam’ dedi

Protest sözleriyle tanınan rapçi Şanışer, aralarında Fuat Ergin gibi başarılı isimlerin de yer aldığı 17 müzisyenle beraber ‘Susamam’ isimli şarkıya imza attı. Şarkıda farklı konu başlıklarıyla Türkiye gündemindeki meseleler; ‘yargı’, ‘adalet’, ‘özgürlük’, ‘tutuklu gazeteciler’, ‘medya’, ‘eğitim’, ‘kadına ve hayvana yönelik şiddet’, ‘kentleşme’ gibi konular işleniyor.

Deniz Tekin’in kısmında Emine Bulut’un öldürülmeden önceki sesleri de yer alıyor. Şarkı için tasarlanan tişört ise köy okulları için harcanacak.

Şanışer’in şarkısında yer alan isimler şöyle: Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle ve Fuat.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Şanışer videosunu izlemiştim ama Ezhel’in klibini görmemiştim, Ezhel’in videosunda yakılan askerlerimiz de varmış, anlık görünce içim parçalandı! Tamamını izlemiştim o katliamın, keşke izlemeseydim.

    Gençlerin uyanması için güzel çalışmalar olmuş müzik klipler.. Umarım FETÖ diye bir terör örgütü olmadığını da bir gün anlarlar. Videoda anlık olarak Rıza Sarraf’ın ve ardından KaçAKSaray’ın gözükmesi güzel olmuş.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin