TV5’e ‘Pelikan’ cezası: Mahçupyan yayında o kelimeyi kullanmıştı

Mayıs ayında TV5 kanalındaki bir programda konuşan gazeteci Etyen Mahçupyan’ın Ahmet Davutoğlu’nu başbakanlıktan eden ‘Pelikancılar’la ilgili sözleri Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) cezasıyla sonuçlandı.

Programda 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin tekrarlanma kararını değerlendiren Mahçupyan, “Aynı şekilde medya operasyonu yapıldı. Berat Albayrak’nın kardeşi Serhat Albayrak bütün medyayı kontrol eden kişi haline getirildi. Ve onların altında da mesela bu Pelikan hikayesini gördük değil mi? Zaten o Pelikan hikâyesi, şu andaki adı AK Parti olan partinin fıtratını da söylüyor” ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe’nin haberine göre, bu sözleri incelemeye alan RTÜK, yayında “İfade ve ithamlar neticesinde bir grubu hedef haline getirerek ve belirli olay ya da durumlarla ilgili olarak sorumlu tutarak toplumu ayrıştırıcı bir üslup kullanıldığı” yönünde karar verdi.

RTÜK: İftira niteliğinde ifadeler kullanıldı

Kararda, “Şucu veya bucu denilerek varlığı ispatlanamayan dedikodu düzeyinde fişleme sayılabilecek ifadeler ile kişisel alanlarına müdahale edildiği, dolayısı ile eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü iftira ve itham niteliğinde ifadeler kullanıldığı kanaatine varılmıştır” denildi. TV5 kanalına bu sözlerden dolayı 21 bin TL para cezası verildi.

Kararda, Berat Albayrak ve Serhat Albayrak’ın isimlerinin B.A ve S.A olarak kodlanması dikkat çekti.

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, bu kararın kurulda görev almadan önce verildiğini söyleyerek kararın ‘garip’ olduğunu söyledi. TV 5 yayınında bir gazetecinin düşüncelerinin ve fikirlerinin paylaşıldığını ifade eden Bildirici, “Küçük düşürücü bir ifade veya hakaret bulunmuyor. Bu haliyle isimlerin neden kodlandığını anlamadım. Zaten okuyan herkes bu isimlerin kimler olduğunu anlıyor. Bari Pelikan ifadesini de kararda kodlayıp yazsalardı” dedi.

Tekrarı halinde lisans iptali gündeme gelecek

RTÜK, aynı ihlalin bir yıl içinde tekrarı halinde yayının 5 günden 10 güne kadar yayın durdurulacağını, ihlalin ikinci tekrarı halinde ise yayın lisansının iptaline karar verileceği uyarısında da bulundu.

TV 5 yöneticilerinin karara itiraz edeceği öğrenildi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin