Sebze yemenin suyunu çıkarın!

Envai çeşit yeşilliğin suyunun çıkarılmasıyla hazırlanan içecekler diyet listelerinin olmazsa olmazı artık. Toksinlerden arınmayı vaat eden sebze sularının onlarca çeşidi satışta. Maydanozla fasulyeyi, kabakla baklayı harmanlayan yeni içecekler böbrek, karaciğer ve bağırsakları da temizliyor, iştahı düzenliyor.

İşlenmiş gıdalardan uzak durmak gerektiği artık sır değil. Aslına bakarsanız sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerektiğini herkes biliyor. Ancak teoriyi hayata geçirmek kolay olmuyor. Sebze suları, hem yeme alışkanlıklarını düzene sokuyor, hem de işlenmiş gıdaları azaltmak için iyi bir başlangıç sayılıyor. Diyetisyen Berrin Yiğit, midenin rahatlaması için danışanlarını sebzeye yönlendiriyor. Yiğit, kilo kontrolü ve karaciğer temizliği için de her gün yaklaşık yüz gram yeşillik tüketmeyi tavsiye ediyor. Yeşilliği saf dışı bırakanlar ise sebze sularını denemek durumunda.

HEM LEZZETLİ HEM BESİN DEĞERİ YÜKSEK

“Canım sebzeleri neden yemiyoruz da suyunu çıkarıyoruz?” diye sorabilirsiniz. İşte Diyetisyen Berrin Yiğit’in bu soruya cevabı: “Yeşillikler rengini hepimizin bildiği gibi klorofil adı verilen pigmentten alıyor. Ancak bu pigment asla sıcağa dayanıklı değil. Dikkat ederseniz azıcık piştiğinde dahi renk kaybolmaya başlar. Bu nedenle en faydalısı çiğ tüketilmesidir.” Her sebzenin çiğ yenmeye müsait olmadığı bir gerçek. Yiğit, tam da bundan dolayı sebze sularını öneriyor zaten. Böylece hem günlük beslenme ihtiyacınızın büyük bölümünü bir seferde alabiliyoruz hem de suyu çıktığında zerzevat daha da lezzetli hale geliyor. Pişirmeden yemek faydalı diye enfes zeytinyağlılarla vedalaşmaya gerek yok. Yiğit onun da kolayını söylüyor. Muhakkak iyi yıkayıp az su ve az yağda kısa sürede pişirebilirsiniz.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN SEBZELER

Havuç, domates, avokado, salatalık, kabak. Sebze sularının en sevilen ana maddesi. Bunları tercih etmezseniz, pancar, zencefil, kırmızı biber, tere ve roka da listenin en sevilenleri arasında yer alıyor. Neyi içerseniz için içine katmanız tavsiye edilen yeşillikler şunlar:

Maydanoz tümörlerle savaş açan yeşilliğin başında geliyor. Ayrıca kalp krizi riskini de azaltıyor. Bu sebeple sebze sularına mutlaka dahil edilmeli.

Hazımsızlığa deva, sindirim güçlüğüne şifa nane antibakteriyel sebzelerden biri. Vitamin bakımından bir hayli zengin olan nane hazırlayacağınız karışımın harika kokmasından sorumlu.

Dereotu vücudun ihtiyaç duyduğu demir ve magnezyumun büyük bölümünü karşılayacak kadar güçlü. Lif oranı yüksek olduğu için hazır gıdaları kaşıklamanıza mani olabilir.

Asabileşmek yerine kalp ritmini dengeleyen, kan akışına yardımcı olan fesleğeni sebze sularına dahil etmekte fayda var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin