Savcı beraat istemesine rağmen istinaf cezayı onadı

Ankara’da Metin İyidil’i tahliye eden heyetin açığa alınması tartışılırken İzmir’de savcının beraat istediği eski General Nihayet Ünlü’nün karar duruşması iki kez ertelendi. Sonunda istinaf cezayı onadı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, eski Korgeneral Metin İyidil’in 15 Temmuz darbe girişimi davasından tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanması ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından istinaf heyetinin açığa alınmasının, “yargı üzerindeki etkisini gösteren” bir örnek İzmir’de yaşandı. 66 sanık hakkında duruşma açan istinaf, Metin İyidil olayının yaşanması üzerine karar duruşmasını iki kez erteledi. İstinaf mahkemesi, savcının aralarında eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün bulunduğu bazı sanıklar hakkında beraat istemesine karşın tüm talepleri reddederek cezaları onadı. Ünlü’nün avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Davanın üzerinden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve HSK’nin korkusu geçmiş olmalı.” dedi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Mayıs 2018’deki sözde FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davada, 280 sanıktan 137’si hakkında karar vermiş, 143 sanığın dosyasını ise ayırmıştı. Bu kapsamda darbecilerin sıkıyönetim direktifindeki atama listesinde “göreve devam” yazan eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 104 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verildi. Sanıklar ise cezayı istinaf mahkemesine taşıdı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, 137 kişiden 66’sı hakkında “duruşma açılmasına” karar verdi.

SAVCI ‘BERAAT’ İSTEDİ

Duruşmalar 6 Ocak’ta başladı. 17 Ocak’ta esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, 66 kişiden bazı kişilerin tahliyesini ve beraatını içeren görüş verdi. Savcı, bu kapsamda eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de “beraatını ve tahliyesini” istedi. Karar duruşması ise 22 Ocak’a ertelendi.

BAŞKAN RAPOR ALDI

22 Ocak’a gelindiğinde mahkeme başkanı, “sağlık sorunları gerekçesiyle” duruşmaya çıkmadı. Yerine yeni bir başkan görevlendirildi. Bu duruşma öncesi Ankara’da, 14 Ocak günü hakkında beraat kararı verilen Metin İyidil’in tahliye edilmesi, itiraz üzerine de yeniden tutuklanması ve HSK’nin kararı veren istinaf mahkemesi heyetini açığa alması olayı yaşandı.

Duruşmada herkes, “66 sanık hakkındaki cezaların azaltılmasını veya kaldırılmasını” bekliyordu. Ancak mahkeme, tüm istinaf başvurularının reddine karar verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin