Saray’ın başkanlık revizyon planı yüzde 50+1 sistemini değiştirmek

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerindeki yenilgi ile AKP’de başlayan telaş Saray’da başkanlık revizyonu tartışmasına dönüştü.  Patronların Dünyası sitesindeki habere göre AKP iş çevrelerine başkanlık sisteminin doğru, eksik yanlarının neler olduğunu sordu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan yeni çalışmanın nihayi amacının yerel seçimle başlayan oy kaybına rağmen başkanlık koltuğunu ve iktidarı koruyacak formül oluşturma çabası olduğu ortaya çıktı.  Buna göre, AKP ve Erdoğan, başkanlık sistemi ile gelen yüzde 50+1 oy alanının kazanması şartını değiştirmeyi planlıyor.

İnternet sitesindeki haberin devamı şöyle:

Yerel seçimlerde, kritik belediyeleri kaybeden AKP mağlubiyetin nedenlerini araştırmaya başladı.

Yenilenen İstanbul seçimlerinde CHP’li Ekrem İmamoğlu’na tarihi farkla İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybeden AKP, çalışmalarını hızlandırdı.

Erdoğan’ın seçim sonrası verdiği talimatın ardından başkanlık sisteminin aksayan yönlerinin tespit edilmesi için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında bir çalışma yürütülüyor.

İŞ ÇEVRELERİNE BAŞKANLIK SİSTEMİ SORULDU

Kulislerden edinilen bilgilere göre, çalışma kapsamında AKP iş çevrelerine başkanlık sisteminin doğru, eksik yanlarının neler olduğunu sordu.

Yürütülen çalışmalardan görünen o ki sistem revize edilecek.

HEDEFTE YÜZDE 50 ARTI 1 ŞARTI VAR

Revize edilecek konuların en başında başkanlık sistemiyle birlikte, başkan seçilmek için yüzde 50 artı 1 oy alma şartı getirilmişti.

Yerel seçimlerde kritik yerleri kaybeden ve oy kaybına uğrayan AKP, kurulacak olan yeni partilerin de kendilerinden oy çalacağını hesap ederek, seçimlerdeki yüzde 50 artı 1 şartını değiştirmeyi planlıyor.

AKP’li yetkililerde ittifakların oluşumu ve yeni partilerle birlikte iktidarı kaybetme endişesinin konuşulmaya başlandığı öğrenildi.

(Kaynak: Patronların Dünyası)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin