Duruşması yarına ertelenen Salih Müslim, “Türkiye’de tutuklu 2 Çekyalı ile takas edilecek” iddiası

Haftasonu Prag’da Türkiye’nin Interpol aracılığıyla yaptığı talep doğrultusunda gözaltına alınan PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim’in duruşması ertelendi. Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Türkiye’nin iade talebi için Çek Cumhuriyeti’ne ilettiği dosyaların inceleneceği gerekçesiyle duruşmanın yarına ertelendiğini söyledi.

Büyükelçi Bigalı, Avrupa sözleşmeleri uyarınca Salih Müslim’in 40 gün süreyle geçici tutuklanması taleplerinin yerine getirilmesini beklediklerini ifade etti. PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına istinaden, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “nitelikli kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kamu malına zarar verme”, “mala zarar verme” ve “tehlikeli maddeleri nakletme” suçlarından aranıyordu.

Salih Müslim hakkında yeni bir yakalama kararı

PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim hakkında bir yakalama kararı daha çıkarıldı. Ankara Çukurambar’da Şubat ayı başında gerçekleştirilen patlamaya ilişkin soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Salih Müslim hakkında yakalama kararı çıkardı. Başsavcılık, kararın iade talepnamesine eklenilmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

‘Salih Müslim’in iadesi için dosya iletildi’

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, haftasonu Prag’da gözaltına alınan PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim’in iade talebinin resmi olarak Çek Cumhuriyeti’ne iletildiğini söyledi. Bozdağ, “Şu anda aramızdaki sözleşme gereği yapılması gereken usule ilişkin bazı işler var. Geçici tutuklama talebini ve iade talebini içeren dosyayı Adalet Bakanlığı’nın iletmesi gerekiyor. Dün itibariyle dosya iletildi.” dedi.

Çek basını: Prag, Salih Müslim’e karşılık YPG üyesi iki Çekyalıyı takas etmek istiyor

Çekya hükümetinin Prag’da gözaltına alınan PYD eski eş başkanı Salih Müslim ile Türkiye de tutuklu bulunan iki Çek vatandaşı ile takas etmek istediği öne sürüldü.Prag yönetim kaynaklarından Salih Müslim’in gözaltına alınmasıyla ilgili Çek basınına sızan bazı haberleri aktardı. Haberlere göre Çekya Dışişleri Bakanlığı, PKK ile bağlantıları tespit edildiği için Türkiye’de hapiste bulunan Çek vatandaşları Marketa Vselichova ile Miroslav Farkas’ın Salih Müslim’e karşılık takas edilmeleri için Ankara ile masaya oturmaya hazır. 2016’da Şırnak’ta yakalanan Marketa Vselichova ile Miroslav Farkas’ın suçlu takasına tabi tutulması önerisi daha önce de Prag tarafından gündeme getirilmiş ama Ankara reddetmiş.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin