“Türkiye’deki cevizin yüzde 72’si, bademin ise yüzde 80’i ithal; Amerikan ürünü ‘Tokat’ diye satılıyor”

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD), Türkiye’de satılan cevizin 72’si, bademin ise yüzde 80’in yurtdışından alınmaya başlandığını söyledi. Kuruyemiş toptancıları, satmak için tüketiciye Amerikan cevizinin Tokat ve Amasya ürünü diye pazarlandığını söylüyor.

TÜKSİAD Genel Sekreteri Ceren Topçu, ceviz ve bademde kaçak ithalatın patladığına dikkat çekti. Bunun sebebinin de tüketiciye gidene kadar ürünlerden alınan vergilerin verginin yüzde 42.3 olmasına bağlayan Topçu şu bilgileri verdi: “Kuruyemiş sektörü iç pazar büyüklüğü 9 buçuk milyar lira yani 2.6 milyar dolar. Bunun içinde iç badem yaklaşık 1 milyar lira yani 300 milyon dolar. 500 milyon doları da iç ceviz. İkisinin pazar büyüklüğü toplamı 800 milyar dolar. Toplam iç pazar büyüklüğünün yüzde 30’unu iç ceviz ve badem oluşturuyor. Resmi rakamlar cevizin yüzde 32’si ithal ediliyor görülüyor ama kaçak geçişleri düşündüğümüzde bu oranın yüzde 72 olduğunu düşünüyoruz. Bademin yüzde 80’ini ithal ediyoruz. Kaçak olarak Türkiye’ye getirilen badem miktarı da buna dahil.”

‘Amerikan ürünü satılmayınca, Tokat deniyor’

Cevizin Amerika, Ukrayna ve Özbekistan’dan geldiğini belirten kuruyemiş toptancısı Reşat Kınış’ın görüşleri de şöyle: “İç cevizin kilosu 30’dan başlıyor 55 liraya kadar çıkıyor. Kabuklu ceviz ise 18 lira ile 25 lira arasında. Çiftçi üretmiyor, ağaçlarımızın hepsini kestik. Şu anda ceviz arıyoruz. Şu an dünyada en büyük ceviz ithalatçısı da biziz. Biz toptan sattığımız için bizden alanlarda ‘Satamıyoruz’ diye tepki gösteriyorlar. Amerikan veya Nijerya mali dedikleri zaman satmakta zorlandıklarını dile getiriyorlar. Onun için mecburen Amasya, Tokat, Afyonkarahisar cevizi diye satıp işin içinden çıktıklarını söylüyorlar. Amerika’dan geldi dedikleri zaman insanlar almak istemiyormuş.”

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin