Rusya: Türkiye ile Su-35 ve Su-57 savaş uçağı için görüşüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Moskova ziyaretinde Su-57 savaş uçaklarını incelemesinin ardından Rusya’dan önemli bir açıklama geldi. Rusya’nın federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye’yle Rus savaş uçakları Su-35 ve Su-57’nin teslimatına ilişkin görüşmeye başladıklarını söyledi.

Putin’in Erdoğan’a dondurma ısmarlaması üzerine sosyal medyada ‘karşılığında savaş uçağı satacak’ diye esprili mesajlar yayınlanmıştı.

Sputnik’in haberine göre Şugayev, Türkiye’nin Rus yapımı Su-35 ya da Su-57 savaş uçakları alması ihtimali hakkındaki bir soru üzerine şunları söyledi:

“Türkiye’nin önemli bir ilgisi var”

“Türk meslektaşımla (Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir) görüşmelerim olacak. Ele alacağımız hususlardan birisi S-400 teslimatı. Ardından Su-35 ve Su-57 teslimatı ihtimali üstünde konuşmakla sürdüreceğiz görüşmemizi, zira Türkiye’nin önemli bir ilgisi söz konusu.”

Kontrat imzalamaya yönelik görüşmeler yapılıp yapılmayacağını söylemek için zamanın erken olduğunu ifade eden Şugayev, “Türk tarafı herhangi bir başvuruda bulunmuş değil. Bunun öncesinde danışma içeren birtakım toplantılar yapmamız gerekmekte.” dedi.

Dün MAKS-2019 Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışını yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fuarda Rus yapımı 5. nesil savaş uçağı Su-57’yi incelemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin