SGK’dan keyfî tutum: Emniyet’in ‘Emekli olabilir’ dediği KHK’lı polisi emekli etmiyor

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli iken 2016 yılında 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen eski polis memuru Ahmet Ayten, şimdi de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) zulmü ile karşı karşıya.

25 aydır cezaevinde bulunan Ayten, OHAL’in kaldırılmasından sonra emeklilik hakkından faydalanmak için 13 Eylül 2018’de SGK’ya başvurdu. Ancak 9 ay boyunca hiçbir cevap alamadı. Ardından Eskişehir 2. İş Mahkemesi’ne dilekçe vermesi üzerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nden ‘Emekli olabilir’ yazısı aldı.

Bu yazıya rağmen SGK bir yıldır Ayten’i emekli etmiyor. Ek hiçbir geliri olmadığını sattığı arabadan gelen paranın da bittiğini belirten Ayten, 3 çocuğunun eğitime devam etmekte zorlandığını anlattı. Devlete 28 yıl hizmet etmesine rağmen SGK’nın kendisini emekli etmeyerek maddi ve manevi olarak yıprattığını kaydeden Ayten, cezaevinde aynı duurumda yüzlerce insan olduğunu vurguladı.

Ahmet Ayten’in durumunu kendisi de KHK mağduru olan psikiyatri profesörü Haluk Savaş, sosyal medya hesabından gündeme getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin