Okçular Vakfı’nın ‘etkinlik reklamı’ kamu spotu oldu!

RTÜK Üyesi Faruk Bildirici, karşı oy yazısında, Okçular Vakfı'nın siyasi iktidarın kolladığı bir kuruluş olduğunu belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında olduğu Okçular Vakfı’nın Malazgirt Zaferi nedeniyle hazırladığı 3 etkinlik reklamı ‘kamu spotu’ oldu! Vakıf, reklamları televizyonlarda kamu spotu olarak yayınlanması için RTÜK’e gönderdi. RTÜK üyesi ve Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Malazgirt Zaferi bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamayacağını belirterek, üç spot filmin televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına karşı olduğunu belirtti. Karşı oy yazısında, Okçular Vakfı’nın siyasi iktidarın kolladığı bir kuruluş olduğunu vurgulandı.

Faruk Bildirici, sosyal medya hesabından yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Üst Kurul, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın 21.08 2019 tarih ve 21296 sayılı yazısına konu, Okçular Vakfı tarafından Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan üç tanıtım filminin televizyonlarda kamu spotu olarak ücretsiz yayınlanmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir.

1071 Malazgirt Zaferi ülkemizin tarihi açısından özel bir anlam taşımaktadır. Yakın bir zamana kadar da kutlama etkinlikleri devlet tarafından organize edilmekteydi. Şimdi bu etkinliklerin -partili Cumhurbaşkanlığının himayesinde bile olsa- tek başına bir vakıf tarafından sahiplenilmesi yanlıştır.

SİYASİ İKTİDARIN KOLLADIĞI BİR KURULUŞ

Kaldı ki, Okçular Vakfı herhangi bir sivil toplum örgütü değildir; siyasi iktidarın kolladığı bir kuruluştur. Okçular Vakfı’nın Mütevelli Heyet üyeleri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor. Bilal Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H.Ali Yıldız ile birlikte Malazgirt Zaferi Anma Etkinlikleri ile ilgili olarak KKTC’de basın toplantısı düzenlemiş. 23 Ağustos’tan itibaren Ahlat ve Malazgirt’te düzenlenecek etkinlikleri sahiplenmiş.

Malazgirt Zaferi, bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamaz. Böyle bir kutlamanın spot filmi hazırlanacaksa da bunu yapacak olan bir vakıf değil, kamu kurumları, üniversiteler ya da Türk Tarih Kurumu’dur.

KAMU SPOTUNUN AMACI BU OLAMAZ

Öte yandan hazırlanan üç film Kamu Spotları Yönergesi’nin çeşitli hükümlerini ihlal etmektedir. Bu spot filmler, İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin yazısında belirtildiği gibi, bir etkinlik duyurusudur. Kamu spotlarının amacı etkinlik tanıtımı, duyurusu olamaz. Kamu Spotları Yönergesi’ne göre “Kamu spotları ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır” ve faaliyet tanıtımı yapılamaz.

REKLAMINI YAPACAKSA, BEDELİNİ ÖDEMELİ

Halbuki bu spotlarda faaliyet tanıtılıyor. Okçular Vakfı’nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalıydı. Okçular Vakfı, böyle bir etkinliği duyuracaksa, müzik, film festivallerinin tanıtımında olduğu gibi reklam kuşağında ve bedelini ödeyerek duyurmalı. Okçular Vakfı için böyle bir ayrıcalık tanınırsa, yarın başka vakıflar da düzenleyecekleri etkinlikler için kamu spotları hazırlayıp ücretsiz yayınlanması için RTÜK’e başvurabilirler.

REKLAMDA HİÇ OK KULLANILMAMIŞ

Okçular Vakfı’nın spotlarında hiç ok kullanılmamasının ve kılıcın başrolü oynamasının garipliğini bir tarafa bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesajların da kullanılmaması gerekir. Bu gerekçelerle Okçular Vakfı’nın hazırladığı üç spot filmin televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına karşıyım”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin