YSK’ya 6 bin muhtar için itiraz geldi, 3 bin muhtarın mazbatası alınabilir

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 50 bin 300 muhtar için oy kullanıldı; seçilen 6 bin muhtar için YSK’ya itiraz edildi. Muhtarlarla ilgili 6 bin itiraz dosyası YSK’ya ulaştı. Yeni seçilen 3 bin muhtarın yasadaki şartları taşımadığı ortaya çıktı. Mazbatası iptal edilen muhtarlıklar için 7 Haziran 2020’de ara seçim yapılacak.

Muhtarlar hakkında, ‘okuma yazma bilmediği, seçimden 6 ay önce ikametgâhını muhtar olduğu yere taşıdığı, adli sicilinin temiz olmadığı, bir yılın üzerinde cezası bulunduğu’ şeklinde şikâyetler olduğu tespit edildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyeti Seçimi Hakkındaki Kanun’a göre bu şartları taşımaları gerektiği halde muhtarların aday olduklarında, buna ilişkin belge verme zorunluluğu bulunmuyor. İstismarın artması üzerine yasal düzenlemeye gidilme kararı alındı.

Yasada değişiklik yapılacak

Ancak YSK, bu konunun istismara açık hale gelmesi sebebiyle yasa değişikliğine gitme kararı aldı. İtiraz edilmeyen yerlerde, seçilme yeterliliği taşımayan kişilerin 5 yıl boyunca muhtarlık yapıp maaş almasının önlenmesi için sistem değiştirilecek.

Ayrıca yapılacak düzenlemeyle muhtarlık ara seçimleri de kaldırılacak. Mazbata verilmediği andan itibaren, en çok oyu alan ve şartları taşıyan ikinci muhtar adayı görevlendirilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin