Reza Zarrab’ın nerede olduğu ortaya çıktı

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’da Miami’de tutuklanan İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden yargı sürecinde üç yıl geride kaldı.

Can güvenliği sebebiyle New York’ta birçok cezaevi değiştiren Zarrab’ın, Türk medyasında yer alan çeşitli haberlere göre serbest bırakıldığı ve eşi Ebru Gündeş ile görüştüğü iddia edilmişti.

Ancak New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut, Zarrab’ın New York civarında ismi açıklanmayan bir cezaevinde hala tutuklu olduğunu duyurdu. Reza Zarrab davasını yakından takip eden Akbulut, VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun “Rıza Sarraf nerede?” sorusunu cevapladı.

Hiç bir zaman dışarı çıkmamış

Avukat Akbulut şunları ifade etti: “Güvendiğim kaynaklardan elde ettiğim son bilgilere göre, Sarraf New York civarında ismi açıklanmayan bir cezaevinde hala tutuklu. Hiç bir zaman da cezaevi dışına çıkmamış.

Kaynaklarım, Türk medyasında Sarraf’ın dışarda olduğu yönünde yer alan haberlerin asılsız olduğunu belirterek, ‘Eşi Ebru Gündeş’in hamile olduğunu bile iddia ettiler. Rıza Sarraf, eşi Ebru Gündeş’le New York’a geldiği zaman sadece cezaevinde görüştü’ dediler. Böyle bir serbest kalma durumunun Amerikan adalet sisteminde imkansız bir şey olduğunu belirttiler.”

Mahkeme ceza konusunda aceleci değil

Akbulut, kaynaklarından Zarrab’ın hangi cezaevinde tutulduğu yönünde bir cevap alamadığını belirterek, “New York’ta tutuklu olarak bulunduğu cezaevini bildikleri halde bana açıklamadılar. Bu yönde mahkemenin Sarraf’ın can güvenliğinin korunması için bir gizlilik kararı varmış. Yargı süreciyle ilgili son gelişmeleri de sorduğum zaman yargı sürecinin halen devam ettiğini ancak Sarraf’ın alacağı hapis cezasının verileceği karar duruşması konusunda mahkemenin pek de aceleci olmadığını ifade ettiler.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin