Rekabet Kurulu: Stokçuluk yok!

HABER | İLKER DOĞAN

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrası depolara yapılan baskınlar da fayda etmedi. Onlarca depoya yönelik baskınlara rağmen soğan fiyatları tırmandığı 4,5-5 lira bandında duruyor. Zira baştan beri söylendiği gibi fiyatın artış sebebi ‘stokçuluk’ değil, hasadın yüzde 40’ında etkisi görülen küf hastalığıydı. Bu arada yapılan baskınlarla gelecek aylarda piyasaya sürülmesi planlanan stoklar da eritildi.

Piyasanın arz talep dengesi ‘devlet’ eliyle bozuldu. Denge bir kez bozulduğu zaman ani fiyat artışlarına engel olmak çok zor. Önümüzdeki birkaç ayda soğanın kilosu 20 lirayı bile bulabilir. Konunun uzmanlarına göre bunun önüne geçebilmek için ihracat acilen sınırlandırılmalı ve ithalatın önü açılmalı.

FİYAT ARTIŞININ SEBEBİ: HASTALIK

İktidar temsilcileri aylardır soğanda stokçuluk olduğunu, soğan lobilerinin piyasayı manipüle ettiğini iddia ediyor. Tr724 manşetten verdiği haberde,  ‘stokçuluk’ olmadığını, soğanın üretiminde azalma olduğunu, küf hastalığı nedeniyle arzın düştüğünü bunun da fiyatların artmasına neden olduğunu ortaya koymuştu.

Rekabet Kurulu’nun soğan raporu da Tr724’ün haberibi doğrularken, iktidar temsilcilerinin iddialarını tamamen yalanladı. Milli Gazete’nin ulaştığı rapora göre ise, ekili alanlar azaldı, zirai hastalıklar arttı. Raporda, üretici ve esnafın rekabet karşıtı bir eyleminin, stokçuluğun söz konusu olmadığı sonucuna ulaşıldı…

Raporda, “Bu çerçevede patates ve soğan piyasasındaki fiyat artışına ilişkin yerinde incelemelerde elde edilen bilgi ve belgeler, kamu kurumlarının görüşleri ve teşebbüslerin konu ile ilgili değerlendirmeleri dikkate alındığında; patates ve soğan ticareti ile iştigal eden teşebbüslerin rekabet karşıtı eylemler içerisinde bulunmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin