‘Bu sistemin yürümeyeceğini AKP’liler de biliyor’

CHP İstanbul Milletvekili ve anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu, yeni sistemin yürümeyeceğini AKP’lilerin de MHP’lilerin de bildiğini söyledi. “Aradan geçen 5 aylık dönem bize gösterdi ki bu sistem yürümüyor.” diyen Kaboğlu, Türkiye’nin hukuka dönüşüne bir nebze de olsa katkıda bulunabilmek için Meclis’te olduğunu anlattı.

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, 22 ay  önce bir gece yarısı yayımlanan OHAL KHK’sı ile 43 yıl emek verdiği akademiden uzaklaştırılmıştı.  Suçu ise, Barış için Akademisyenler Bildirisine imza atmaktı. Bugün ise CHP milletvekili olarak Meclis’te. Beklendiği gibi Anayasa Komisyonu üyesi oldu. Genel Kurul’da 15 ayrı konuşma yaptı. Her konuşmasında da en az bir kez “anayasaya aykırı” ifadesini kullandı. Yeni sistemin 5 ayını Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’ya anlatan Kaboğlu, Meclis’teki varlığını yeni sistemin hukuka, anayasaya aykırılıklarını ‘teşhir ve ifşa etmek’ olarak tanımlıyor.

KANUN TEKLİFLERİ KÜLLİYE’DEN GELİYOR

İbrahim Kaboğlu’na, muhalefetin kısmi düzenlemelerle sistemin açıklarını kapatıp meşrulaştırdığı yönündeki eleştiriler hatırlatıldı. Bunun üzerine Kaboğlu, “Can alıcı bir meşruluk sorgusu. Evet, “Anayasal sistem meşru değil” diyorsunuz ama siz de bu düzenin içine giriyorsunuz. Esasen bu sistemin sürdürülemezliğinin ifşası, ipuçlarını yakalıyoruz. Gelen teklifler milletvekillerinden değil esasen ilgili bakanlık ya da Külliye’den geliyor. Bu bile sistemin sürdürülemezliğinin bir kanıtıdır. Bu bir çelişkidir. Bunu ifşa ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

SÜRDÜRÜLEMEYECEĞİ ORTADA

“Bu sistem yürür mü?” sorusuna ise şu cevabı veriyor: “Bu sistem yürümez. Sistemin yürümeyeceğini AK Partililer de biliyor, MHP’liler de biliyor. Bunun farkındalar ancak bunu ifşa etmek, bunu tartışmak, konuşmak onlar açısından şu aşamada mümkün değil. O bakımdan bizlere muhalefet partilerine çok görev düşüyor. Yoksa bunun yürümezliği zaten geçiş döneminde en başından beri izlenen yol ve yönetmelerle ortaya kondu. Ama 5 aylık dönem bize gösterdi ki bu yürümüyor.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin