Rejim öldürüyor!

HABER | İLKER DOĞAN

Türkiye dün iki ölüm haberini ardı ardına aldı. İlki Adana’dan geldi. AKP rejiminin kanser tedavisine aylarca izin vermediği 8 yaşındaki Ahmet Burhan, önceki gece yarısı hayatını kaybetti. Ahmet’in tek istediği iki yıldan fazladır cemaat soruşturması kapsamında tutuklu olan babasını son kez görebilmekti. Ancak Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül buna müsaade etmedi. Baba ancak cenazeye yetişebildi. İkinci ölüm haberi ise İstanbul’dan geldi. Geçtiğimiz hafta 322 gündür sürdürdüğü ölüm orucunu bitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, kaldırıldığı hastanede hayata veda etti. Farklı kesimlerden iki ölüm sosyal medyada gündem oldu. İnsanlar, muhaliflere yaşam hakkı tanımayan AKP rejimine tepkiliydi.

Geçtiğimiz yıl çekilen videosunda, “Ben bir yıldır hastayım. Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum.” diyordu ağlayarak. Ahmet Burhan’ın babası özel bir yurtta çalıştığı için 2018 yılı şubat ayında tutuklanmıştı. 

BABA BEN SENSİZ NE YAPACAĞIM!

Geçtiğimiz ay cezaevindeki babasıyla yaptığı telefon görüşmesi sosyal medyada yayınlandı. Zor günler geçiren ve kanaması olduğu için durumu ağırlaşan Ahmet, babasından ‘gelmesini’ istiyordu. Ahmet Burhan’ın, “Baba artık buraya gel. Dayanamıyorum. Ben sensiz ne yapacağım!” sözlerine babası Harun Ataç, ağlayarak cevap vermişti: “Ben de gelmek istiyorum ama gelemiyorum oğlum. Bırakmıyorlar yavrum.” 

Bırakmadılar… 

Türkiye’de dün yaşanan iki ölüm, muhaliflere yönelik son 4 yıldır yaşanan soykırımın hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından önemli. Rejimin, kemik kanseri tedavisine aylarca engel olduğu Ahmet Burhan Ataç’ın (8) durumu önceki akşam ağırlaştı. 2018’den beri bu amansız hastalıkla mücadele ediyordu. Hastaneye kaldırıldı. Nefes almakta bile zorlanıyordu. Yoğun bakıma alındı, uyutuldu. Kalbi üç kez durdu. Doktorların müdahaleleri sonuçsuz kaldı. Çok geçmeden vefat ettiği haberi duyuldu. 

‘BABA’ DİYE DİYE ÖLDÜ

Ahmet Burhan’ın yoğun bakım ünitesine kaldırılması üzerine, Tarsus Cezaevi’nde tutuklu bulunan baba Harun Reha Ataç için savcılıktan izin talep edildi. Ancak Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül buna müsaade etmedi. Savcılığın Harun Ataç’ın hastaneye gece değil; sabah gidişine izin verdiği öğrenildi. Ahmet Burhan’ın cenazesi baba cezaevinden getirilinceye kadar defnedilmedi.

TEDAVİSİ ENGELLENDİ

Ahmet’in kemoterapisi ilk başladığında, babasının yargılandığı Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Ahmet’in bütün raporları sunuldu. Ancak mahkeme hiç bir raporu dikkate almadı. Ahmet’in annesiyle yurt dışına tedaviye gitmesi de engellendi. Pasaportları aylarca verilmedi. Yasak kaldırıldıktan hemen sonra yurt dışına çıkışına yeniden engel konuldu. O engelin kaldırılması için de haftalarca uğraşıldı. Ahmet’in tedavisi AKP rejimi tarafından engellendi. İkinci kur tedaviye annesiyle gitmişti Ahmet ancak artık çok geçti. Ve Ahmet, önceki gece yarısı babasını göremeden hayata gözlerini yumdu. 

İBRAHİM GÖKÇEK DE HAYATINI KAYBETTİ

Dün ikinci ölüm haberi İstanbul’dan geldi. Grup Yorum’un bas gitaristi İbrahim Gökçek, ölüm orucuna 323. günde ara verme kararı aldıktan iki gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 40 yaşındaki Gökçek, ölüm orucunda 40 kiloya düşmüştü. Gökçek de tıpkı geçtiğimiz ay hayatını kaybeden arkadaşı Helin Bölek gibi ‘türküler özgür kalsın’ istiyordu. Yine ‘adalet’ isteyen Mustafa Koçak da 24 Nisan’da cezaevinde hayatını kaybetmişti.

*******

Zulmün sembolü oldular

Ahmet Burhan Ataç ve İbrahim Gökçek’in ölümü sosyal medyada gündem oldu. İki isim için binlerce tweet paylaşıldı, AKP rejimine tepki gösterildi. İşte onlardan bazıları:

Kazım Güleçyüz: Bu yaşında bunca acı yaşatılan Ahmet, bu dönemin unutulmaz sembollerinden biri olarak mübarek bir Ramazan gecesi cennete uçtu. Allah onu rahmetiyle kucaklayacak. Ailesine sabır ve sekînet diliyorum. Ona ve ailesine bunları yaşatanları ise Allah’ın Kahhar ismine havale ediyorum.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Canım Ahmet bizden ayrıldı, annesinden, kardeşinden ve doyamadığı babasından ayrıldı. Gece babası son anına yetişsin diye çok uğraştık, 3 kez kalbi duran Ahmet için Savcı, ısrarla babayı ancak sabaha göndereceğini söyledi. Yetişemedi baba… Kavuşturmamakta inat etmişlerdi hep…

Ergun Babahan: Bir çocuk öldürüldüğünde insanlık öldürülür… Gözü yaşlı yorumladım, Ahmet’i kaybettik başka kaybetmeyelim. Schindler’in listesi filmini izlemiş miydiniz? Ahmet o filmdeki kırmızı mantolu kız çocuğu, Nazi subayının keyif için vurduğu…

Sezgin Tanrıkulu: Kurtaramadık… Türkülerini, şarkılarını özgürce söylemekti talebi Kurtaramadık… Ölüm orucuyla ölmenin vicdani sorumluluğunun ağırlığı, bu adaletsiz, hukuksuz ortamı yaratanların, destek olanların ve sessiz kalanların hep omuzlarında olacak.

Hakan Şükür: Bu gözyaşları ve zalimlerin kararmış, insanlık dışı muameleleri ile babasına kavuşamadan cennete gitti bu evlat. Ağlamaktan, çaresizlikten Rabbim şifa versin diyemedi bir baba.. Allah sebep olanları biliyor. Hesabını soracak elbet.

Akın İpek: Canlı canlı gömdükleri insanların yavaş yavaş ölümünü izliyor üzerine “Devlet elbisesi” giydirilmiş militanlar…  Çocuklar ölüyormuş, analar perişanmış, aileler parça parça olmuş, zerre kadar umurlarında değil. Bütün dertleri; Mal, makam, iktidar. Öyle bir kavim…

Semra Kuytul: Kelimelerin tükendiği noktadayız.. Buna sebep olanların Allah katında hesap vereceği o çetin gün gelecek elbette. Rabbim kıyamet günü sizlere şefaatçi kılsın..

Mahsun Kırmızıgül: Bir çocuğun ahını alan iflah olmaz. Anneleri,  babaları kim olursa olsun, çocuklara karşı merhamet ve vicdan kaybolduysa insanlık bitmiş demektir. Ölen Küçük Ahmet”in hikayesi yürek yaralayıcı, acı dolu.

Haluk Levent: Az önce haber geldi. Ahmet’i kaybetmişiz. Çok üzgünüm. Sevenlerinin başı sağolsun.

Haluk Savaş: Kara haber tez yayılır… Ahmet Burhan Ataç’ı kaybettik; siyaset ve bürokrasi kına yaksın. Bir çocuk el birliği ile ölüme yollandı. Ahmet Burhan Ataç #İbrahimGökcek aynı gün aramızdan ayrıldılar; bu ülkenin vicdan ve izanını kaybetmiş olduğunu gösteren iki tarihsel kayıt olarak yaşayacaklar…

Sezgin Tanrıkulu: Seni de annene, babana ve kardeşine sağlıklı bir şekilde kavuşturamadık.#AhBeAhmet, hastalığın süresince haksızlıklara ve hukuksuzluklara nasıl da direndin…. Ahmet Burhan Ataç’ın fotoğraflarına hangi vicdan ve ahlaki sorumlulukla bakacaksınız?

Meral Danış Beştaş: Bu iktidar için sadece kendi canlarının kıymeti var. #AhBeAhmet minicik bedeniyle hem hastalıkla hem de hukuksuzlukla mücadele etmeye çalıştı. El kadar çocukları ya bombayla, ya polis kurşunuyla, ya açlıkla ya aileden ayrı ya da tedavisiz bırakılarak ölmeye devam ediyorlar..

Ferhat Tunç: Bu acıyı anlatacak kelime bulmak çok zor! Savcı, doktorların “Ahmet’i her an kaybedebiliriz” uyarısını dikkate almamış ve sabahı bekleyin demiş. Ahmet sabahı bekleyemeden “baba… baba ” diyerek son nefesini vermiş. Hepimiz seni çok sevdik #AhBeAhmet, uğurlar olsun küçüğüm…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin