“Reis yenilgiyi kabul etti ama, oğlu ve damadı ısrar ediyor”

Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve damadı Maliye Bakanı Berat Albayrak

Ankara kulislerinden aktardığı çarpıcı bilgilerle tanınan Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan yeni bir iddia ortaya attı. Takan’ın Beştepe Sarayı kaynaklarına dayandırdığı iddiaya göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Ankara’daki yenilginin farkında ama oğlu Bilal Erdoğan ve damadı Berat Albayrak bu iki ille ilgili ısrarını sürdürüyor. Seçim kurullarına yapılan itirazların arkasında da bu ısrar var.

Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı görevden alıp almayacağı sorusuna da cevap veren Takan’ın yazısı özetle şöyle:

“Her yerde aynı soruyla karşılaşıyorum; ‘Tayyip Erdoğan, Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nu görevden alır mı?’.. Cevabı kesin bir dille veriyorum; ‘Hayır almaz. Kesinlikle almaz. Böyle bir  siyasi hata yapmaz’.. ‘Ee, seçim öncesi söyledikleri ne olacak’ diye tepki gösterenlere de Erdoğan’ın pragmatist bir siyasetçi olduğunu geçmişteki örnekleri ile anlatıyorum.

İmamoğlu ve Yavaş’ı kesinlikle görevden almaz

Evet, bir kez daha tekrarlıyorum; R. Erdoğan, Yavaş ve İmamoğlu’nu kesinlikle görevlerinden almaz. Peki, seçimi kaybetmelerine rağmen, AKP’nin hâlâ Ankara ve İstanbul’da devam ettirdiği boş tantana neyin nesi?.. Hâlâ bağırıp, çağırıp, ağlayarak neden itiraz ediyorlar?.. Bildiğim cevapları sıralayayım.

1- AKP il başkanları ve Genel Merkez yöneticileri yaptıkları bu nafile çıkışlarla hem Erdoğan’ın hışmından kurtulmayı hem de koltuklarını kurtarmayı düşünüyorlar. İtirazlardan sonuç alamayacaklarını biliyorlar.

2- Özellikle İstanbul’da yoğunlaşan AKP itirazlarının arkasında bambaşka bir gerçek de var. Saray’daki bir kaynağım şöyle anlattı: Reis, seçim gecesi ertesi külliyedeki odasına girerken de çıkarken de kimseye selam vermedi. Hal hatır bile etmedi. Suratı çok asık ve sinirliydi. Reis, ne zaman odasında çıksa koridordaki kişilere dahi selam verir, hal hatır eder ve ellerini sıkardı. Bu sefer yapmadı.

Ama, Ankara ve İstanbul yenilgilerini içselleştirmiş görünüyor. Kabul edemeyen, şiddetle itiraz eden 2 kişi var, Berat Albayrak ile Bilal Erdoğan. Biraz da onların gazına geliyor diyebilirim. O yüzden tekrar İstanbul’a döndü. İstanbul’u kaybetmeyi içine sindiremeyenlerin başında Berat Albayrak ile Bilal Erdoğan geliyor.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin