Randevu var, aşı yok!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Çin’in CoronaVac aşısı sağlıkçılara uygulanmaya başlandı. Koronavirüs aşı randevu alma ekranı da, MHRS aracılığıyla erişime açıldı. Aile hekimlerine randevu tanımlaması da yapıldı. Ancak sorun şu ki, aşı yok! Doktorlara, “Kıymetli Aile Hekimim, (…) biriminize 14-15 Ocak 2021 perşembe ve cuma günleri 11.00-17.00 saatleri arasında günlük 24 randevu tanımlanmıştır.” mesajları gönderiliyor. Ancak aşı yok! Bir çok doktor duruma sosyal medya üzerinden tepki gösteriyor. Bir doktor, “Yarın bize gelmemiş aşıların randevularına bakıcam… İyi geceler.” derken bir başkası, “Hastalarımız aşı soruyor. Bizden habersiz varolan randevular üzerine günlük 24 aşı randevusu açtılar. Oysa aşı sadece çalışan sayımız kadar geldi. Bakanlık yine bizi ateşe attı.” ifadelerini kullanıyor.

TEMEL SORU: AŞILAR NE ZAMAN GELECEK?

Türkiye Çin’den 50 milyon doz aşı için anlaşma yapmıştı. Ancak şu ana kadar tek parti haline 3 milyon doz aşı geldi. O da ancak sağlık çalışanlarına yetiyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Ankara Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısı yaptırdı. Vatandaşları ‘aşı olmaya’ çağıran Erdoğan, yaklaşık 25 milyon doz aşının daha geleceğini söyledi ancak tarih vermedi. Randevu alıp aşı olmaya giden vatandaşlar, “Aşı yok.” cevabıyla karşılaşıyor.

Sağlık Bakanlığı, pandemi sürecini eline yüzüne bulaştırdı. Salgının başında bir maskeyi bile dağıtamadığı için ciddi bir eleştiriye muhatap olmuştu. İlerleyen aylarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gerçek rakamları toplumdan gizlediği, her gün kameraların karşısına çıkarak yalan söylediği ortaya çıktı. Tepkiler üzerine ‘gerçek’ olduğu iddia edilen yeni rakamlar açıklandı.

3 MİLYON DOZ, 20 GÜN GECİKMEYLE GELDİ

Bakanlık, aşı konusunda da sınıfta kaldı. Türkiye’yi Çin’in 70 dolarlık Sinovac (CoronaVac) aşısına mahkum etti. Yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğu tespit edilen ve AB’nin de onayladığı Biontech ya da Moderna aşıları yerine daha pahalı olan Çin aşısı için anlaşma imzalandı. 50 milyon Çin aşısı için imzalar atıldı. 11 Aralık’ta aşılar gelecekti. Ancak 20 gün geç kaldı. Gelen miktar ise sadece 3 milyon dozdu. Türkiye’nin neden daha uygun ve güvenli olan Biontech ya da Moderna aşılarını almak için bir girişimde bulunmadığı hala bilinmiyor.

‘AŞI OLUN’ DİYORLAR AMA AŞI YOK!

CoronaVac’ın Çin’de bile onaylanmadığı ortaya çıktı. 3. faz çalışmalarının Türkiye’de yapılacağı açıklandı. Haftalardır aşı test ediliyor. Nihayet önceki gün aşının kullanımı için onay verildi ve ilk olarak sağlıkçıların aşılanmasına başlandı. Dün akşam saatlerinde uygulanan aşı sayısı 260 bini aşmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün aşılandı. Vatandaşları da aşı olmaya çağırdı. Sağlık Bakanı Koca da benzer çağrıları sürekli yapıyor. Koca, “(Covid-19 aşısı) Sırası geldikçe herkesin mutlaka olması gerektiğine inanıyorum. Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolu aşı.” dedi.

AŞI RANDEVU EKRANI ERİŞİME AÇILDI AMA…

Korona virüs aşı randevu alma ekranı, MHRS aracılığıyla erişime açıldı. Aşı sırası dolayısıyla öncelikli grup olan sağlık çalışanları için başlatılan aşılama işlemlerinin yurt genelinde randevu alan kişilere uygulanmaya devam edileceği açıklandı. Sağlık Bakanlığı, önceki gün aile hekimlerine, “Kıymetli Aile Hekimim, (…) biriminize 14-15 Ocak 2021 perşembe ve cuma günleri 11.00-17.00 saatleri arasında günlük 24 randevu tanımlanmıştır.” mesajları gönderdi. Bu arada randevu alan vatandaşlar sağlık birimlerinin yolunu tuttu. Ancak sorun şu ki ortada aşı yok!

DOKTORLARLA VATANDAŞLAR KARŞI KARŞIYA KALACAK

Doktorlar söz konusu duruma tepkisini sosyal medya üzerinden gösteriyor. Bir doktor, “Yarın bize gelmemiş aşıların randevularına bakıcam… İyi geceler.” derken bir başkası, “Hastalarımız aşı soruyor. Bizden habersiz varolan randevular üzerine günlük 24 aşı randevusu açtılar. Oysa aşı sadece çalışan sayımız kadar geldi. Bakanlık yine bizi ateşe attı.” ifadelerini kullanıyor. Ona cevap veren bir başka doktor ise, “Bize de henüz aşı gelmedi. Aşı yok, randevusu var.” diyor. Bir vatandaş ise, “Randevu aldım, saat 9.30’da gittim. Aşı uygulamamız başlamadı dediler.” tepkisini gösteriyor.

HERKES BU SORUYU SORUYOR: AŞI NE ZAMAN GELECEK?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ankara Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısı yaptırdı. “İlk etapta malum gelen aşı miktarı belli. Şimdi yaklaşık 25-30 milyon doz aşı daha gelecek. Böylece süratle bunu sürdürelim istiyoruz.” diyen Erdoğan, kesin bir tarih vermedi. Türkiye’nin, 160 milyon doz aşıya ihtiyacı var. Mevcut aşılar sayıları 1,3 milyon civarındaki sağlık çalışanlarına ancak yetiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin