Prof. Dr. Görür’den ‘deprem’ uyarısı: İstanbul için fazla vakit kalmadı!

Elazığ depremini aylar önce bilen yer bilimleri profesörü Naci Görür, beklenen İstanbul depremi için önemli uyarılarda bulundu. Görür, “Alarm vermiş durumdayız. Artık fazla zamanımız yok. Son 10 sene, belki artı eksisi bir 5 sene ileriye gidebilir ama İstanbul’da risk daha da fazla demektir.” ifadelerini kullandı.

Manisa Celal Üniversitesi (MCBÜ) tarafından ‘Manisa’nın Depremselliği ve Kentsel Dönüşüm’ konusunda Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Görür, son günlerde arka arkaya deprem ve artçılarıyla sarsılan Manisa’da katılacağı konferans öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. İstanbul ve Marmara’da depremi beklediklerini aktaran Görür, “Alarm vermiş durumdayız. Bu son İstanbul’da olan iki deprem de İstanbul’da deprem üretmesi beklenen fay kolu üzerinde oldu. O da bizi endişelendirdi. Dolayısıyla zaman olarak da artık fazla zamanımız yok. Son dilimlere girmişiz demektir. 30 sene içerisinde zaten olma olasılığından söz edilirken 20 senesi geçti. Son 10 sene, belki artı eksisi bir 5 sene ileriye gidebilir ama İstanbul’da risk daha da fazla demektir. Bu periyodu düşündüğümüz takdirde alarmda verilmiştir. Bir takım hazırlıklar da yapıldı.” diye konuştu.

‘İSTANBUL’U DEPREME HAZIRLAYACAK KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMADI’

İstanbul’daki kentsel dönüşümün yeterli olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Görür, “Kentsel dönüşüm başlangıçta çok doğru da olmadı. İstanbul’u tümüyle depreme hazırlayacak bir kentsel dönüşüm yapılamadı. Ağırlıklı olarak yapı stoku üzerine eğilim gösterildi. Halbuki bir kenti depreme hazırlamada halk, yönetim, alt yapı, yapı stoku, çevre ve ekonomi önemli. Bunlar üzerinde çok şey yapılamadı. Tabii yapılan önemli şeyler de var fakat daha yapılması gereken şeyler de fazla. Halkın oturacağı yerleri düşünüyor isek maalesef henüz daha o konuda fazla yol alamadık.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin