Cemaat çıktı, size afiyet olsun!

YORUM | Doç. Dr. MAHMUT AKPINAR 

Tek Parti döneminde üretildiğini düşündüğüm, din adamlarını aşağılayan, yakışıksız bir hikaye vardır. Hikayeye göre adamın bostanına bir öküz, bir de hoca girer. Adam oğluna: “Git, önce hocayı çıkar, öküz karnı doyunca çıkar; ama Hoca doymak bilmez” diye tembihler.

Her ne kadar AKP ve Diyanet din adamlarını gerçekten hikayedeki hoca tipine dönüştürse, İslami/ahlaki kural tanımaz, güç karşısında secde eden din adamı modelini teşvik etse de hikaye kabul edilebilir değil. Ne var ki aktörleri değiştirilerek aynı hikaye pek çok kesime/duruma uyarlanır.

Hizmet Hareketi son dönemde herkes tarafından ötekileştirildi, dışlandı, aşağılandı. Hayatında trafik suçu bile olmayan, sicili tertemiz insanlar bütün suçların faili olarak sunuldu. Adeta, Hz. Ademden bu tarafa ortada kalmış ne kadar faili meçhul suç, cinayet varsa Cemaate yüklendi. Nasıl olsa bir kara çalınmıştı ve kimsenin savunmaya cesareti yoktu. Savunmaya kalkanı da kodese tıkıyor susturuyorlardı.

Cemaat gökten inmiş bir topluluk mu? suç işleyemez mi?

Elbette işleyebilir.

Her toplumsal kesim gibi onların içinden de suçlular, kötüler hatta katiller çıkabilir. İslam hukukunun ve modern hukukun en temel esası olan “suçun şahsiliği” ilkesi gereği suça bulaşanlar bulunur ve cezalandırılır. Ama “irtibat” ve “iltisak” diye suç uyduramazsınız! Çocuğunu okula göndermeyi, bankaya para yatırmayı, sendikaya üye olmayı, sarma sarmayı, maklube yemeyi “terör delili” kabul edip 6 yıl 3 aydan başlayan cezalar veremezsiniz!

Bazı dostların Cemaatin başarısız olduğu, hata yaptığı bazı konuları üretilmiş suçlamalarla bulamaç hale getirip sunması ayrı bir bahsin konusu.

Cemaat uzaydan inmiş bir topluluk, aliens değildi. Herkesin en az bir yakını cemaatin ya okuluna, ya dershanesine gitti. Liberalinden milliyetcisine bütün sağ kesimler maklube sofrasına kaşık salladı. Yakın zamana kadar insanlar zaptedemediği çocuklarını “terbiye olsun” diye cemaat mensuplarına teslim ediyordu. “Devletin yapamadığını yapan”, dünyanın her yerinde bayrağımızı dalgalandıran, her coğrafyaya el uzatan bir eğitim, iyilik ve yardım hareketiydi. Toplantılarına katılmak ve poz vermek için koca koca adamlar yarışıyordu.

Aslında herkes oradaydı ve herşey herkesin gözü önünde oldu. Tarihin en büyük hırsızlık vakası suçüstü edilene kadar herşey normaldi. Toplumun en düşük suç ortalamasına, en yüksek eğitim seviyesine sahip, şiddetten uzak durma kararlılığını her fırsatta ilan eden, kendilerini “asayişin temsilcisi” gören insanlar bir anda ve toptan şeytanlaştırıldı. Erdoğan’ın “bir savcı 3 polisle sizi terör örgütü ilan ederim” demesinden sonra “terörist” muamelesi görmeye başladı. Milyonlarca mensubu olan bir kesimin toptancı şekilde, toplumun en mücrimleri haline gelmesi hayatın olağan akışına ters. Akla, mantığa, vicdana aykırı. Dünyanın hiçbir yerinde, biraz kafası çalışan, biraz düşünebilen hiç kimse toplumun en düşük suç ortalamasına sahip kesiminin bir anda “terörist” olmasına inanmaz; zaten inanmıyor. Ülkenin her noktasına 1200 okul, 15 üniversite, binlerce yurt açan, fakir çocukları dağ köylerinden toplayıp, eğitip hayata kazandıran ve en küçük şiddet telkininde bulunmayan terör örgütü olmaz; olamaz. Bunu kabul edenlerin akli melekelerinin çalışıp çalışmadığını tetkik etmek gerekir. Akil ve baliğ iseler bir vicdan taşıyıp taşımadıklarına bakılmalıdır. 

Hırsızlar taifesi milletin malını talan ederken suçüstü edildikleri için cemaate karşı bir kuyruk acısıyla, intikamla hareket ediyor. Bu nedenle ölçü, insaf, vicdan dinlemeden ne bulursa cemaate atıyor. İmkan olsa insanlık tarihinin bütün suçlarını cemaate yükleyecekler ama suçlamayı ancak Menderes’in İdamına kadar götürebiliyorlar.

CHP zihniyeti, Ulusalcı tayfa Cemaatten oldum olası hazzetmedi. Ergenekoncu, Derin yapıların Cemaatle ilgili başka bir kuyruk acısı vardı. Onlar da Cemaat karanlık odalarda çevirdiği planları deşifre ettiği, kendileri lehine kurulmuş statükoya çomak soktuğu için cemaatten nefret ediyordu. Ahmet Altan’ın ifadesiyle Hırsızlar ve darbeciler ittifak edince, kadılar da onlar için hüküm vermeye başlayınca Cemaate “terör örgütü” olmak dışında bir seçenek kalmadı.

Aradan yıllar geçti, Gezicilerden CHP’lilere, ABD’li papazdan Alman gazeteciye, HDP lideri Demirtaş’a kadar herkes bir şekilde F.TÖ çuvalının içine sokuldu ve bu ahlaksız suçlamadan nasibini aldı. Ama CHP dahil pek çok kesim tartışmayı hak, hukuk, adalet, suça mesnet maddi delil, yasada tanımlanan suç ve onunla ilgili eylem üzerinden değil F.TÖ üzerinden sürüdürüyor. Muhtemelen CHP, AKP Ergenekon yardımıyla devrilirse aynı çuvalı kendi muhalifleri için kullanmak istiyor. Erdoğan’ın sahip olduğu sınırsız, denetimsiz güç ve yetki çoklarının ağzını sulandırıyor. Eğer güçlü ve toplumsal bir hukuk, demokrasi talebi olmazsa Erdoğan’ın mevcut güç ve yetkilerini kullanmak isteyen yeni aktörler, diktatörler çıkacaktır.

Baştaki sevimsiz hikayeye dönecek olursak, son dönemde her suçun faili ilan edilen, her olumsuzluğun fatura edildiği Cemaat bostandan çıktı.

“Cemaatten” diye yargının üçte birini tasfiye ettiniz; yetinmedi hapislere doldurdunuz.

Emniyetten, TSK’dan, bürokrasiden, eğitimden, akademyadan, hayatın her alanından “irtibatlı, iltisaklı” diye bu insanları kazıdınız.

Aileleriyle birlikte 2-3 milyona varan mağdur oluşturdunuz.

Yetmedi, “kripto cemaatçi” diye bir kaç fasıl daha kazıma yaptınız.

Hem hırsızlar, hem darbeciler açısından muteber Doğu Perinçek: “Türkiye’deki Cemaat oluşumu artık temizlendi, toparlanıp, yeniden bir tehlike oluşturması mümkün değil” dedi.

Peki Cemaat/Camia hayattan dışlanıp, ölüme, yokluğa mahkum edilince ülke huzura kavuştu mu?

Sözde her suçun faili “terör örgütü” bitirilince memleket düzeldi mi?

Cemaatin tüm okulları kapatıldı, öğretmenleri atıldı; eğitim daha mı iyi? Yoksa hepten mi çöktü?

“İrtibatlı iltisaklı” yargıçlardan öte, zabıt katiplerine, gardiyanlara kadar temizlik yapıldı, adalet hukuk şimdi daha mı iyi?

İstikbale, İpek’e.. Anadolu sermayesine çöktünüz, şimdi ekonomi daha mı iyi?

“Cemaat Medyası” diye onlarca medyayı kapattı, gazetecileri hapislere doldurdunuz. Şu anda basın daha mı özgür, daha mı güvenilir?

15 Vakıf Üniversitesine ilave 7.000’den fazla akademisyeni “cemaat bağlantılı” diye attınız, ama üniversiteler yerlerde sürünüyor.

Cemaat gitti, ama adaletin kırıntısı kalmadı. Ekonomi yüzyılın krizini yaşıyor. Eğitim içler acısı. Üniversiteler liseden beter, niteliksiz, yetersiz kadrolarla dolu.

Cemaat gitti, dinden nefret eden bir nesil geliyor.

Cemaat gitti, hırsızlık, yolsuzluk, ahlaksızlık, taciz, tecavüz, kadın cinayeti, çocuk istismarı, uyuşturucu, alkol kullanımı patlama yaptı.

Herkesle oturup konuşabilen aydın, eğitimli dindarlar gitti, meydan yobazlara, din tacirlerine kaldı. Cemaat faaliyetlerini milletten yardım  toplayarak yapıyordu. Şimdi, hazineye gitmesi gereken vergiler çocuk tecavüzcüsü dini vakıflara aktarılıyor. Camiler siyasi arenaya dönüştü.

Cemaat gitti, hırsızların, darbecilerin, katillerin, her türlü suç örgütünün korkuları bitti..

Cemaat çıktı, memleket hırsızlara, yolsuzlara, din tüccarlarına, suç şebekelerine, (gerçek) darbecilere kaldı!

Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yesinler, afiyet olsun!

6 YORUMLAR

 1. Sn. Hocam, “cemaat cikti size afiyet olsun” basligi, (affiniza siginarak) sanki kaymagi onceden cemaat yiyorduyu cagristirdi biraz. Diyeceksiniz ki, hayir cemaat yemiyor, yediriyordu. O bile, koca bir tekeli ima eder. Hedefe ilerlerken elde edilen muvaffakiyetler karsisinda, yonetici (ust akil) bazi yanlislara isaret ettigi halde, sesini tam duyuramadi, diye dusunuyorum. Cunku, buyuyen her organizma gibi, bu yapi da obezlesti. Artik tek alternatif olarak yenilmez oldugu dusuncesi hakim olunca, gercek Hukumdar, Hakimi Mutlak, bir el ense ile yere serdi. Sen kim oluyorsun da, her sey senden sorulur havalarina girdin denildi. Ancak, yazilarinizda buna deginmemeniz sizin bir eksikliginiz degil. Su an icin o turden ifadelere, ancak reformistler cesaret edebilir. Siz ise, sadece cereyan eden haksizliklari gundemde tutmak icin yaziyorsunuz (bunu cok yadirgamiyor olsam da, “biz hakliydik aslinda,yanlis bir sey de yapmadik” cikarimini destekledigi icin “Hakki halka sikayet’ babinda gordugum icin dogru bulmuyorum). Halbuki, gercek anlamda mudahale icin perdenin arkasina bakmak gerekmektedir. Cemaatin cikmasiyla ulkede yasanan butun olumsuzluklar, halkin gozunde cemaatin kalmasini gerektirecek kadar onem arzetmiyor ki, magdurlari savunanlarin sayisi bir elin parmaklarini gecmedi/gecmiyor. Mekke’den cikarilan peygamber ve ashabi, salya sumuk aglayip durmadi (bu ifadem icin ozur dilerim). Yolun geregi ne ise onu yaptilar. Kendilerini ve cocuklarini yetistirdiler/gelistirdiler, ve ekonomik guc oldular. Sosyal topluma bir alternatif oldular. Barisa ve insanlarin saadetine vesile oldular. Mekkedekiler de dahil olmak uzere tum Hicazin kalbini kazandilar. Bu yasananlari firsat gorerek (zulumleri Adil ve Hakimi Mutlaka havale edip), dinin ozundeki yasam tarzini (yardimlasma, cagin gereklerine uygun egitim, guzel ahlak, butun insanlari kucaklama, vb) once kendileri yasayip, sonra da cevrelerine ornek olmakla, ancak Hakkin izni ve halkin kabuluyle cozume (tum insanlik icin baris ve mutluluga) ulasilabilir. Karanliga kufretmek, aydinligi getirmez. Firsatlari gorme zamanimiz geldi de geciyor bile. Kotunun zikri, surekli gundemde tutulmasi, kalpleri dogruluga iletmez. Peygamber, huzun peygamberiydi, onun cemaati Kabil’in cemaati gibi davranamaz. Saygilarimla.

  • adem beyin yorumlarina katilmamak elde değil. ayrica…
   cemaat çıkmadı. cikmayada niyeti yoktu. yogurdun kaymağı TR da idi ve taş yerinde ağırdır misali elindeki imkanların çoğunu ordan elde edip oraya gömdü. Turkiyenin kaderi çok uzun suredir kötü gidişatı haber verdiği halde cemaat, başındaki zatı dinlemedi. idareci ‘abilerin’ çoğu standart Anadolu esnafi kafa yapısı ve kabiliyetinde oldugundan stratejik derinlikde işte o kadar imiş…geçde olsa anladık… tabii bu durum, liderinin uyarilarini dinlemeyince dayak yiyen ve kendisi cikmak yerine, vatanından zorla çıkarılan cemaat yaftasını yememizi sonuç verdi.

   cemaat koca bir katardi. dağıldı. artik onun vagonları bulundukları yerde adapte edilip, kendi yollarını cizecekler…. belki ışık evlerde kazanamadiklari insanlara sevgi ile yaklasma bilincini, kazandiklari vazife şuuru ile birlestirebilirlerse insanlıga ilaç olabilir…

   yok, yine illaki önce vazife deyipde insanlara “kazan ve at sepete” mantığı ile yaklasan insanlar olmaya devam edersek, bi nane olmaz bizden.
   önce arkadaşlık
   ondanda önce sevgi…

  • Adem bey ellerinize sağlık, çok güzel yazmışsınız. Aslında sayın yazar Mahmut beyin önceki yazılarında çok güzel yapıcı eleştiriler vardı, öğretici oluyordu ama bugünkü yazısı çizgisine yakışmamış siz de gerekli tepkiyi verdiğinizden dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum

 2. Mahmut Hocam’ın her üslubunda her yazısında kaleme aldıkları gibi soy ismi berrak,şeffaf bir yazı olmuş gene..Tebrikler..Allah razı olsun..
  Sevgili yorum yazan Adem Bey’e gelince Mahmut Hocam ”haksızlık karşısında susmamak,kör şeytan olmamak” adına bu tür yazılar yazıyor uzmanlık alanlarını ve yeteneklerini kullanarak..
  Sizin de haklı olduğunuz güzel noktalar mutlaka var ; ama bilinçli toplum oluşturma adına eksilerden bahsedilmeli , sonraki zamanlarda aynı hataların yapılmaması ya da tarihe düşülen notlarda mutlak bir iz bırakma adına olumsuzluklar da her daim belirtilmeli..Objektifliğin gereği de sanırım bu.
  Önümüze bakmalıyız ama geçmişte yapılan hataları da unutmamalı metodoloji üretirken gerekenleri de not almalıyız tarihin tozlu raflarından..
  Teşekkürler TR724..iyi çalışmalar..iyi ki varsınız..

 3. CEMAAT BU ÜLKENİN KALBİ RUHU HUKMUNDEYDI.
  ASLINDA PEK ÇOK INSAN HİÇBİR ENDİŞEYE KAPILMADAN
  BU CEMAATİN ÖĞRETMENLERİNE EVLADLARINI TESLIM EDIYORDU.
  GÖZÜ DE ARKADA KALMIYORDU.
  SIMDI TÜRKIYE BIR KABİLE DEVLETİNİN GERİSİNE DÜŞTÜ.
  BUGÜN BUNLAR KONUŞULMUYOR AMA; YITIK NESLIN VARLIĞI
  HERKESİN GÖZÜNÜ AÇACAK.
  CEMAAT INSANLARI GERÇEK INSANLIGI TEMSİL EDİYORDU.
  ÜLKEDE INSANLIK KALMADI. YILANLAR, CIYANLAR, HASARAT
  Dediğimiz varlıklar ülkeyi yaşanilmaz hale getirdi.
  Netice itibariyle herkes yapıp ettiğinin karşılığını görecek.
  Ülkeye gerçekten yazık oldu…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin