Pompeo: İran’dan petrol almanın faydası, getireceği risklere değmez

Amerika, İran’dan petrol ithal eden ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye yaptırımlardan tanıdığı muafiyeti kaldırdı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’la petrol ticareti yapan ülkeleri de “Sağlanan fayda alınacak risklere değmez” sözleriyle uyardı.

VOA Türkçe’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, İran’a yaptırım uygulanması politikasından şimdiye kadar alınan sonuçları açıkladı. Petrol gelirlerinin İran rejiminin toplam gelirinin yüzde 40’ını oluşturduğunu vurgulayan Pompeo, İran’a uygulanan yaptırımların İran rejiminde 10 milyar dolar gelir kaybına yol açtığını vurguladı.

“İran, Yemen’deki insani krizi tırmandıracaktı”

Pompeo, rejimin bu gelir kaynağından mahrum olmasaydı, bu parayı Hizbullah’a destek vermek ve Yemen’deki insani krizi tırmandırmak amacıyla kullanacağını savundu.

Mike Pompeo, kasım ayında yaptırımların yürürlüğe girmesinin ardından 8 ülkeye tanınan muafiyetin 1 Mayıs’tan sonra hiçbir şekilde uzatılmayacağını vurguladı ve ülkelere bir geçiş süreci imkanı ya da esneklik tanınmayacağının altını çizdi.

“İran’dan petrol alımını sıfırlayacağız”

“(İran’dan petrol alımını) sıfırlayacağız. Bu sürecin ötesine geçecek hiçbir petrol muafiyet olmayacak. Nokta” ifadelerini kullanan Pompeo, İran’la petrol ticareti yapan ülkeleri de “(İran’dan petrol alımının) sağlayacağı fayda getireceği risklere değmez” sözleriyle uyardı, yaptırımların uygulanması konusunda kararlılık mesajı verdi.

Pompeo, petrol piyasasının bundan olumsuz etkilenmemesi için de petrol tedarikçisi ülkeler olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer petrol üreticisi ülkelerle geniş kapsamlı ve verimli görüşmeler yaptıklarını belirtti. Pompeo “Sonuç alacağımızdan eminim. Çünkü bu onların da politikasıyla tutarlı bir politika” şeklinde konuştu.

Türkiye’den tepki: Bölgesel barış ve istikrara hizmet etmez

Amerika’nın 8 ülke için İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyete son vermesi kararına Türkiye’den tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter’dan paylaştığı mesajda bu kararın bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini ve İran halkına zarar vereceğini savundu. Çavuşoğlu “Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin